Miért a Bémer téren lett felépítve a színház? "A Városrendezési és Közlekedési Bizottság 1891-ben határozta el a tervezett új művelődési intézmény épületének a Bémer térre helyezését, a kiszemelt helyszínen álló házak kisajátítása pedig 1891. július 10-én kezdődött el. Időközben felmerült egy újabb helyszín ötlete is, mégpedig a Nagypiactér, sőt pályázatot is hírdettek erre az alternatív javaslatra, azonban a pályaművek egyike sem nyerte el a kijelölt bírálóbizottság tetszését. Ezen előzmények után a Városi Tanács a színházépítésben nagy múltra tekintő bécsi Fellner és Helmer céget bízta meg mind a tervezéssel, mind a kivitelezéssel. A város több tekintélyes építészének közös javaslatára ismét visszatért az eredeti helyszínhez, tekintve annak városrendezési szempontból előnyösebb helyzetét. Miután úgy tűnt, hogy az anyagi természetű akadályok megakaszthatják a bécsi építésziroda nagyívű tervének megvalósulását, Rimanóczy Kálmán építész felajánlotta, hogy a megálmodott színház mellett a bontásokból származó építőanyagból egy további épületet is felépít - a mai Bazárt - , hogy annak jövedelme bérbeadás esetén kiegészíthesse a város bevételeit."
Forrás : lexikon.adatbank.ro
Bővebben olvashatunk Borovszky Magyarország városai és vármegyéi című könyvében :" A váradi állandó szinház eszméjével már 1807-ben foglalkoztak, sőt némi tőkét is összegyüjtöttek, de úgy ennek, mint az 1857-ben és 1870-ben megteremtett alapnak nyoma vész. Az e téren felmerült eszmék sem vezettek czélhoz, gyakran kicsinyeskedésből származó okok gátolták az állandó szinház megvalósítását. Különösen a hely kérdése volt a főok, a miért ez meg nem valósulhatott. Hetvenhárom esztendeig tartottak a kísérletezések, a míg a jelenlegi polgármester, dr. Bulyovszky József, erélyes kézzel felkarolta a szinházépítés kérdését. Így épült fel aztán Nagyvárad állandó szinháza a Bémer téren. A görög stilben épített szinház külsejével a Népszinházra, belsejével a Vígszinházra emlékeztet. Belső menyezetének alapszíne sárgás-fehér, dúsan aranyozva; páholyain sötétvörös kárpitozás van; a szobrász-dísz mindenütt barok-stílü. Az előcsarnokot jelképes szobrok díszítik. A nézőtér ezer ember befogadására alkalmas.
Az új szinházat 1900. október 15-én nyitották meg. Előzőleg a város közönsége díszűlést tartott, hol a Szigligeti Ede emlékének szentelt szinház jelentőségéről, a Szigligeti-Társaság elnöke, Rádl Ödön emlékezett meg, míg Hoványi Géza, a szinügyi bizottság elnöke, a szinház építési történetét mondta el. Este díszelőadás volt, mikor az első szót az új szinpadon Paulayné-Adorján Berta mondta, elszavalva Sas Ede alkalmi prologját. "
Teljes cikk :mek.oszk.hu
Az idézetekben nem lettek kijavítva a helyesírási hibák '
Album
A színház jobb oldala, középpontban a hátsó fronttal.Forrás : kepkonyvtar.hu
A felállványozott és felhúzott falak a színház hátsó részének bal oldaláról.Forrás : kepkonyvtar.hu
A színház jobb oldala.Forrás : kepkonyvtar.hu
A színház homlokzati képe az építési gödörből.Forrás : kepkonyvtar.hu
A homlokzati timpanon építése.Forrás : kepkonyvtar.hu
A színház homlokzata szemből, a jobb oldal levágva.Forrás : kepkonyvtar.hu
A színház tetőszerkezetének ácsolása.Forrás : kepkonyvtar.hu
A felállványozott és felhúzott falak a színház homlokzatáról és jobb oldaláról, a tetőszerkezet építésének előrehaladottabb szakaszában.Forrás : kepkonyvtar.hu
A felállványozott és felhúzott falak a színház homlokzatáról és jobb oldaláról.Forrás : kepkonyvtar.hu
A mennyezeti díszítés.Forrás : kepkonyvtar.hu
A színház homlokzatának jobb oldali, oromzati díszítőszobra.Forrás : kepkonyvtar.hu
A színház az állványzat elbontása után.Forrás : kepkonyvtar.hu
Az elkészült színház a megnyitó napján, utcaszíntről fényképezve.Forrás : kepkonyvtar.hu
Az elkészült színház a megnyitó napján, utcaszíntről fényképezve.Forrás : kepkonyvtar.hu
Forrás : Egy Váradi Facebook
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése