Látogassa meg Nagyváradot a Google Street Viewen '

Látogasson Nagyváradra a Google Street Viewen ' Kezdje a Borsi úton. Kattintson a linkre a instantstreetview.com-ra '

2021. március 28., vasárnap

Ismeretlen grafiti " művész " összefirkálta a Fekete Sas Palota falát


Fekete Sas Palota fala.Forrás : ebihoreanul.ro 


Ismét történt valami Nagyváradon,mely felborzolja a váradiak kedélyét,ismeretlen grafiti " művész " összefirkálta a Fekete Sas Palota falát.A vandál elkövető után nyomoz a rendőrség.A hatályos törvény szerint 100-500 lej között kaphat büntetést.Reméljük hamarosan megismerjük a tettes nevét.Bővebb információkat az eBihoreanul cikkében olvashat ' 

Fotók 



Forrás : ebihoreanul.ro


Szecessziós oszlopok a szemétdombon - Következik a brutalista építészet ?


Fotó : Nagy József Barna.Forrás : Bihari Napló.

Nemrég szemétdombra került Vágó László oszlopai, mely a Körös part Városháza felőli részét díszítette. A szecesszió emlékei  közzé tartozott. A partszakasz átalakítása után nyoma veszett, illetve a Pece parton találta meg egy "élelmes " fotós, mégpedig a szemétben.

Pikó Stefánia a Bihari Napló újságírója utána járt.A Bihari Naplóban megjelent cikke szerint senki sem felelős az esetért.Zatykó Gyula a nagyváradi önkormányzat magyarok ügyeiért felelős tanácsos megígérte, beszélni fog a polgármester úrral,mert a város tulajdona.Ha magánszemélyek vinnék el,az felér egy lopással.Mi lett a csattanó?Vágó László oszlopait már nem találták meg a szemétdombon. 

Tóth Ágnes a Bihari Naplóban megjelent jegyzetében ismét foglalkozik Vágó László elveszett oszlopaival. Ismerteti az élettörténetét Vágó Lászlónak.Idézek a jegyzetből,mert fontos lehet még néhány váradinak : "Vágó László, eredeti nevén Weinberger László, Nagyváradon született, 1875. március 30-án, és Budapesten hunyt el 1933. december 30-án. A magyarországi szecessziós építészet kiemelkedő alakja volt, a Magyar Mérnök és Építész-Egylet aranyérmes építésze, számos, jelentős épület tervezője." 

Tóth Ágnes leírja a véleményét a jegyzetében.Sajnos a váradiak többségének nem a " szívügye " az emlékek megőrzése.A többség nem " tősgyökeres " váradi születésű.Számukra lényegtelen a város múltja. 

Mi jöhet a szecesszió és szocialista építészet után?Elkezdtem keresni.Végül azt gondolom , az önkormányzat a brutalista építészet irányát választotta.Ez csak saját vélemény,melyet nem lehet komolyan venni.Bármit is mondjon néhány váradi,annak nincsen jelentősége, hiába rendelkeznek egy Biharkeresztesen élő tanácsadóval a polgármester úr mellett.Ő sem tehet semmit.

Mi a brutalista művészet? A Wikipédia cikkében ezt olvashatjuk : 

"A brutalista építészet az 1950-es években Angliából kiinduló stílusirányzat, amelyet Le Corbusier művei és főleg a marseille-i Unité d'Habitation inspirált. Jellemző vonásai a látszóbeton alkalmazása valamint a technikai és funkcionális részletek építészeti látványelemként való használata." 

 

"A kifejezést, nybrutalism (új brutalizmus), Hans Asplund svéd műépítész alkotta 1950-ben, amikor viccesen jellemezni akarta a Bengt Edman és Lennart Holm tervezte uppsalai Villa Göth épületet. A szót Svédországban látogatást tett angol kollégák átvették és elterjesztették fiatal építészek körében Angliában.

A hátteréről különböző elméletek vannak. Az angol XIX. századi építészt William Butterfieldet (1814–1900) erősen kritizálták a hagyományos klasszikus elemektől eltérő építészetéről. Állítólag dicsőítette a "csúnyát" és a brutalizmus fogalmát az ő építészetére használták. Feltehetőleg ez a brutalizmus az, amire Asplund utalt, amikor Holmot és Edmant "új brutalistáknak" nevezte. Valószínűleg ez az oka annak is, hogy Reyner Banham a „The New Brutalism” kifejezést használja.

Egy másik elmélet ellenben azt sugallja, hogy a kifejezés nem a "brutális" szóból származik, hanem a francia béton brut- ból, ami nagyjából "nyers betont" jelent."

 

2021. március 23., kedd

Bémer/Ferdinánd tér átalakításának a célja 2017-ben

Lassan befejezéséhez közeledik a Bémer, ma Ferdinánd tér átalakítása.Miért? A turisták számára vonzó legyen,Mircea Mălan alpolgármester véleménye szerint. A tervezője Emőd Tamás építész. A tér kialakítása során a Szent László /Unirii tér átalakításakor megmaradt gránit köveket használják fel.A Bémer tér arculata megváltozik, mert ez a "trend ".Az átadását többször elhalasztották, bizonyos okok miatt.Talán ebben az évben sikerülni fog.Az önkormányzat nagy bánatára a Covid-19 áthúzta a számításokat, ugyanis késtek a munkálatokkal, illetve nem jöttek a turisták.Reménykedjünk abban, hogy hamarosan a turisták "koptatni fogják " az olasz gránitköveket a Bémer téren. Megjegyzem ,a terek lekövezése világméretű "trend " lett.A zöld szín nem lesz jellemző a Bémer téren.Olvassa el a Jurnalul Bihor 2017-ben megjelent cikkét!

2021. március 8., hétfő