Látogassa meg Nagyváradot a Google Street Viewen '

Látogasson Nagyváradra a Google Street Viewen ' Kezdje a Borsi úton. Kattintson a linkre a instantstreetview.com-ra '

2017. november 30., csütörtök

Milyen lesz az új Bémer tér?Ady Endrének tetszene?


Megvan a Bémer tér felújítási terve 
"Mircea Mălan alpolgármester és Emődi Tamás építész mutatták be a Bémer tér felújítási tervét, amelyet a neves váradi építész dolgozott ki." - írja Pap István a Bihari Naplóban.

Röviden összefoglalva : nekem nem tetszik ' Laikus vagyok,tehát a véleményem nem számít.Megszoktam a régit,lehet ez a baj.Nem vagyok fogékony az újra,mert nagy szürke tér lesz,mint a Szent László tér.A kedvenc színem a zöld,nem a szürke.Igen , a közpénzt el kell költeni. Feltettem egy kérdést : Ha élne Ady Endre , neki tetszene ? 

Nézze meg a látványtervet Fotók: a Bémer tér felújítási tervei

A Bihoreanul fotói 
  
 
 
 
 
 
 
 

András nap és névnapi szokások

 
András apostol.Forrás : hu.wikipedia.org 

November 30-a hivatalos ünnep Romániában.András nap van,románul Sfântu Andrei.Mit tudhatunk András napról és a névnapi szokásokról?A Wikipedián : 

"Az András a görög Andreasz (Ανδρέας) névből származó férfinév. Jelentése: férfi, férfias. Az András bibliai név, András apostol Jézus első tanítványa, Szent Péter testvére volt. Női párja: Andrea." 

"November 30-a Szent András emléknapja, az advent kezdetére esik, és ekkorra már véget értek a mulatságok. Szeged környékén úgy mondták: András zárja a hegedűt. Ilyenkor november végén kezdődtek a disznótorok, ezért tréfásan Disznóölő Szent Andrásnak is hívják." 
Teljes cikk: hu.wikipedia.org 

Bővebben román nyelven : crestinortodox.ro

2017. november 28., kedd

Festményeken az ezerarcú Várad

A nyílt napon bemutatták a Nagyvárad festményekben című kétnyelvű albumot is A szerző felvétele


"A megyei könyvtár nyílt napjának keretében bemutatták az Oradea în picturi – Nagyvárad festményekben című kétnyelvű albumot, amely Várad jelenlegi és egykori arculatát idézi fel." - írja János Piroska a Bihari Naplóban.



"Az album az Ars Nobilis Kulturális Egyesület Az ezerarcú város (Oraşul cu 1000 de chipuri) projektjének keretében látott napvilágot, és a Bihar Megyei Tanács szociális igazgatósága támogatásával valósult meg. A kiadvány 22, egykori és jelenleg is élő váradi, vagy a városhoz valamiképpen kötődő festő műalkotásait tartalmazza, ők a következők: Bölöni Vilmos (akinek Kálvária című alkotása egyben a kötet borítója is, és akinek festményei mellett az ábrázolt városrészlethez fűződő visszaemlékezése is olvasható), Aggod István, Balajti László, Balogh István, Banovics László, Bartovics József, Bódis Endre, Ovidiu Budureanu, Cs. Erdős Tibor, Ferenczy Béla, Fux Pál, Kristófi János és lánya, Kristófi Enikő, Kudelász Károly, Macalik Alfréd, Mág Tamás, Mottl Roman, Aurel Pop, Tibor Ernő, Tolnay Tibor, Udvardy Ignác Ödön, Urszinyi Mária. Az ismert festőktől származó alkotások mellett az albumban helyet kapott két, jelzés nélküli rézkarc a várról, a bazilikát és a Püspöki Palotát ábrázoló 18. századi rézkarc és olajfestmény, de Georg Hoefnagel 1598-ból származó linometszete is.

A csütörtöki bemutatón a kiadvány mellett az albumban szereplő festmények egy részét élőben is meg lehetett tekinteni. A közönséget a könyvtár igazgatónője, Ligia-Antonia Mirişan köszöntötte, majd Rodica Indig és Indig Pál ismertette az albumot, illetve a benne szereplő festményeket. Rodica Indig elmondása szerint a hangsúlyt a várost bemutató festményekre helyezték, nem pedig az alkotókra, így róluk a kiadványban csak kevés információt tudunk meg. Az alkotások Várad olyan régi arcát is bemutatják, amihez még hozzátartozott a sörgyár, a téglagyár, a Kálvária-dombi templom, vagy a neológ zsinagóga melletti házak.

Nagyváradi festőiskola

A könyvbemutatón felszólalt Virgil Bercea görögkatolikus püspök is, aki párhuzamot vont Rodica Indig és Otilia Marchis között, akinek nemrégiben Nagykárolyban szobrot avattak Adyval való barátságának megörökítése végett. A két személy szerepvállalása – részben életútja is – hasonló, ugyanis mindketten azokat az értékeket keresték és ápolták, amelyek nemzeti hovatartozás nélkül összekapcsolnak, mondta el a püspök.
Mircea Bradu felszólalása során az emlékezethelyek fontosságának kiemelése mellett rámutatott arra is, hogy az ismert nagybányai festőiskola mellett nagyváradi festőiskoláról is beszélhetünk. A könyvbemutató végeztével a jelenlevők ajándékba kaptak egy-egy példányt." 
Forrás : biharinaplo.ro



Volt egyszer egy Crişana mozi - Vége a mozinak?Kezdetét vette a Bolojan féle városrendezés?

Egy Váradi fényképe. 
Egy Váradi fényképe. 
Saját fotók.Készült november 27-én.

Lebontották a volt Crişana mozit ' - írta a helyi magyar és román sajtó. Sok váradi felkapta a fejét a hír hallatán,mert erre nem számítottak. Feltevődött a kérdés : Vége a mozinak Nagyváradon?Alig maradt régi mozikból.Változó világban élünk.Az is lehet,hogy nincs szükség a mozikra.A Crişana mozi évtizedek óta üresen állt.Miért bontották le? Erről majd egy másik bejegyzésben írok.

Amióta Ilie Bolojan a polgármester Nagyváradon,nagy változások szemtanúi lehetünk.Masterplanja beindult,ráadásul a kezében összpontosul a teljhatalom.A váradiak véleménye " Ăsta a făcut ceva pentru Oradea " ! Nem vitatkozok.Várjuk ki a végét. A Crişana moziról Farkas László írt egy cikket a Reggeli Újságban Volt egyszer egy Crişana mozi címmel.Olvassa el a teljes cikket ' 

"A nagyváradi állomástól nem messze, a vasutas kórházzal szemben omladozik évek óta az az épület, melyben egykor a Crişana mozi működött. A mára elhanyagolt romhalmazzá váló ingatlan bizonyára sok váradi emberben nosztalgikus emlékeket ébreszt még ma is, hiszen generációk jártak ide egykor filmet nézni.
volt 1
Gyermekkoromban a „Károly pályáról” (áldott emlékű apám így hívta a városi, majd FC Bihor stadiont) meccs után hazafelé gyakran a nagyállomás felé mentünk, egy kis vasárnap délutáni sétát téve a város számomra akkor még ismeretlen tájaira. Talán másodikos lehettem, amikor egyik ilyen sétánkon apám örömmel mondta, hogy új mozi nyílik hamarosan, és ide majd sokszor eljövünk. Csak zárójelben jegyezném meg, hogy sok ezer váradival együtt valóságos „moziimádó” család voltunk. Felépült a mozi, és ha nem is az első előadásra, de egy vasárnapi matinéra mindjárt az első hetekben eljöttünk szüleimmel. Most, írás közben utánanéztem Kupán Árpád tanár úr kitűnő, dokumentum értékű könyvének a világhálón található változatában, és az ott leírt adatok szerint 1962-t írtunk akkoriban. Persze akkor még nem nagyon törődtem az évszámokkal, csak az új, még szinte mészillatú, nagyon szépnek tűnő modern mozit csodáltam meg. Azután még sokszor jöttünk el a külvárosból ebbe a moziba, hiszen a villamos az állomásig hozott bennünket mindkét irányból, onnan pedig csak pár lépésre volt a filmnek, számomra pedig az álomvilágnak otthont adó „filmszínház”.
volt 2
Generációk láttak itt filmeket jó negyven esztendeig, aztán jött a privatizációnak elkeresztelt szabadrablás, és sok más kulturális intézménnyel és egyéb elorozható állami tulajdonnal együtt a mozi épülete is ebek harmincadjára jutott. A „sokoldalúan fejlett privatizáció″ éveiben (értsd 1990 után) sokféle vállalkozásnak adott otthont az épület. Gazdái és bérlői egyre kevesebbet törődtek az építmény állagával, így az mára már nagyon rossz állapotba került.
Hírlett, hogy az utóbbi időben hajléktalanok vertek ott tanyát, pár napja a saját szememmel láttam kijönni két embert a főbejáraton. Mivel az ajtót nyitva hagyták, bemerészkedtem. A tulajdonképpeni moziterembe nem lehet, nem is ajánlatos bemenni, mert semmi világítás nincs, de amit az előcsarnokban láttam, az is elkeserítő.
A homlokzaton van egy molinó telefonszámmal, ami azt hirdeti, hogy ez a hely eladó vagy kiadó, tehát tulajdonosa van, éppen ezért felmerül néhány (eddig megválaszolatlan) kérdés, amiket itt és most én nem teszek fel. Azaz, egyet azért mégis!
Nem lehetne hasznosítani ezt a régen így vagy úgy, de a kultúrát szolgáló, mára már a Főutcát csak elcsúfító épületet?"
Forrás : reggeliujsag.ro

Hasonló cikk : biharinaplo.ro

Szobrot állítottak Brătianunak a ligetben

szobrot 1 
"Pénteken avatták fel Ion I. C. Brătianu egészalakos szobrát a róla elnevezett nagyváradi ligetben, a román államférfi halálának 90. évfordulója alkalmából. Az avatóünnepségen a román nemzeti himnusz eléneklését követően Radu Ciobanu szobrász leplezte le az alkotást, aki egy 2015-ös pályázat keretében nyerte el a szobor elkészítésének jogát." - írja Sz. G. T. a Reggeli Újságban.Teljes cikk : 

"A felszentelés után Ilie Bolojan nagyváradi polgármester mondott köszöntőbeszédet, majd Nicolae Nica akadémikus méltatta Brătianu munkásságát, rámutatva a Nagy Egyesülés feltételeinek kivívásában játszott szerepére. Ion C. Brătianu politikus a Román Királyság egykori miniszterelnöke, a Román Tudományos Akadémia tagja, aki 1909 és 1927 között összesen öt alkalommal volt hazája kormányfője.
A koszorúzást és katonai felvonulást követően a rendezvény a városháza nagytermében folytatódott 16 órától, ahol Nicolae Noica, Ionuţ Cojocaru és Mihai Şora részvételével történelmi konferenciát tartottak Ion C. Brătianu alakjáról."
Forrás : reggeliujsag.ro

Leülhetnek Ady íróasztala mellé

Leülhetnek Ady íróasztala mellé 
"Írj úgy mint Ady! címmel premierkiállítás nyílt a nagyváradi Ady Endre Emlékmúzeumban, amelynek fő jelképe a költő középre kihelyezett íróasztala. A tárlatvezetés 2018. január 27-ig vehető igénybe." - írja Ciucur Losonczi Antonius a Bihari Naplóban.Teljes cikk :


"Az Ady 140 év 14 hónap alatt programsorozat részeként megnyílt kiállítás legfontosabb szimbóluma most Ady Endre eredeti íróasztala, melyet 1955-ben, amikor Tabéry Géza vezetésével megnyílt a múzeum, az intézmény bejárata felőli baloldali, zsineggel lezárt helyiségében helyeztek el. Így ezidáig nem lehetett hozzáférni, csak kívülről, a nagyteremtől látni, esetleg távolról fotózni, vagy csodálni. A költő születésének 140. évfordulóján azonban a jelenlegi igazgató, Imre Zoltán úgy gondolta, hogy ezt az íróasztal jó lenne kitenni központi helyre. Ezt használta Ady a Nagyváradi Napló szerkesztőségében, ezen íróasztal mellett ült, és írta meg a cikkei már kibontakoztatott változatát. Azt kell tudni ugyanis, hogy az emlékmúzeum épületében a századfordulón működött cukrászda, a kis Mülleráj volt az a hely, ahol a sarokban ülve a cikkei gerincét megírta, azonban a teljes anyagot, melyben összefoglalta a napi eseményeket, már ezen az íróasztalon vetette papírra. Most körbe lehet járni, sőt, mivel a tárlat tematikája és címe az, hogy Írj úgy mint Ady!, arra kérnek minden látogatót, modernül gondolkodót, hogy üljenek le bátran az asztal mellé, és használják azokat a hosszúkás papírcsíkokat, vagy ahogy Ady korában hívták, „kutyanyelveket”, melyeket kikészítettek számukra. Írhatnak verseket, vázlatokat, vagy akár aktuális politikai véleményüket is megfogalmazhatják, nem feltétlenül szükséges elmerengeni a múltban. A pontosság kedvéért illik még megjegyezni: a szék nem Ady széke, ez is megvan ugyan az emlékmúzeumnak, de a raktárban őrzik.

Faportré
A kiállítás másik jelképe az íróasztallal szemben levő, az Ady fejét, arcát megmintázó nagy értékű faportré, melyet Szervátiusz Jenő szobrászművész alkotott 1955-ben, éppen abban az esztendőben, amikor létrejött az emlékmúzeum. A szobrot Bruncsák Gyöngyi adományozta az intézménynek.
Abba a helyiségbe is, ahonnan „kijött” az íróasztal, tárlókat tettek, és Ady életpályájának fontosabb eseményeit mutatják be Érmindszenttől Csinszkáig, eredeti verseket, leveleket és képeket, meg lehet tekinteni például a jegyeit a zilahi értesítőjében. Jelentős a gyűjteménye a múzeumnak, úgyhogy van honnan válogatni folyamatosan. Léda nélkül Ady nem ugyanaz az Ady, így a múzeum nagytermében a vele kapcsolatos dolgok vannak, emellett érmék, domborművek is láthatóak.

Kínpaddá lett
Imre Zoltán az erdon.ro-nak azt nyilatkozta: azért választotta azt a szlogent, hogy Írj úgy mint Ady!, mert Péter I. Zoltán helytörténész, és más Ady-kutatók szerint is van egy anekdota, hogy Fehér Dezső, a Nagyváradi Napló főszerkesztője miután Ady távozott Váradról, elment Párizsba, ezt mondta azoknak az újságíróknak, akiket tehetségesebbnek tartott. Természetesen már senki se tudott többé úgy írni, mint Ady, így a kiszemelt utódoknak valamilyen szinten kínpaddá vált a költő íróasztala."
Forrás : erdon.ro

Megvan a Bémer tér felújítási terve

Megvan a Bémer tér felújítási terve
"Mircea Mălan alpolgármester és Emődi Tamás építész mutatták be a Bémer tér felújítási tervét, amelyet a neves váradi építész dolgozott ki." - írja Pap István a Bihari Naplóban.Teljes cikk : 


"Mint a hétfői bemutató keretében elhangzott, a felújítás során a Madách utcát gyalogos övezetté alakítják át, míg a színház másik oldalán lévő Patrioţilor utcát, valamint a Szilágyi Dezső (Moscovei) utcát kétirányúsítják. A Bémer (Ferdinand) téren lévő körforgalmat áthelyezik a Mária királyné szobra előtti térségbe, a téren lévő tiszafákat a Nagyvásártérre (December 1. tér) ültetik át. Mint Mircea Mălan alpolgármester elmondta, körülbelül ugyanannyi zöldövezet lesz a Bémer téren az átalakítás után, mint amennyi most van, azzal a különbséggel, hogy más típusú növényzet lesz ott, és ezáltal jobban fog érvényesülni a Mária Királyné és a Szigligeti Ede szobor is, melyek a helyükön maradnak.

Leállóhelyek
A Bémer téren és környékén minden parkolóhelyet megszüntetnek, de ott, ahol most a taximegálló van, valamint a Szilágyi Dezső utcán néhány leállóhelyet alakítanak ki, hogy a taxisok, illetve a szülők kitegyék, illetve felvegyék utasaikat. A színház és az Ady líceum közötti részen nem lehet majd autóval közlekedni, kivételt képeznek majd azok a járművek, amelyek a színházi előadásokhoz szállítják a szükséges eszközöket, díszleteket. A volt Majomszigetet úgy alakítják át, hogy ott szabadtéri rendezvényeket lehessen tartani, az ott éktelenkedő trafóházat a föld alá süllyesztik. A teret mintegy 80–85 százalékban porfírkővel burkolják majd, emellett andezit és gránitburkolat is lesz a felújított Bémer téren, ugyanakkor a közvilágítás is megújul."
Forrás : erdon.ro

2017. november 22., szerda

Elfogták a nagyváradi gyilkost. Hol volt a rendőrség?

A fotón Sorin Rogiat láthatjuk,melyet a Bihoreanul lap készített. Minden jó, ha a vége jó - mondja a közmondás. Másfél hete tartotta izgalomba Nagyváradot egy kegyetlenül elkövetett brutális gyilkosság. Már fellélegezhetünk, mert elfogták a feltételezett gyilkost. A Bihari Napló  ezt írta :"Bizonyos sajtóinformációk szerint a férfi azért volt a temesvári állomáson, mert Szerbiába akart menekülni, azelőtt napokig a temesvári állomáson bújkált."


Az idézetből az derül ki, hogy nem a rendőrség érdeme a gyilkos elfogása. Sorin Rogea bevallotta az általa elkövetett gyilkosságot.Egy rutin ellenőrzés során igazoltatták Sorin Rogiat, aki országos körözés alatt volt. A rendőrség Nagyváradon kereste a gyilkost,aki Temesváron tartózkodott. Nem kritizálni akarok.Feltettem néhány kérdést : Ki lett volna felelős ha több bűncselekményt követett volna el?A lényeg, a szkrizofrén betegsége ellenére nem követett el több büncselekményt. A rendőrség biztos kideríti mi történt. Még sokat fognak írni erről a gyilkosságról.A helyi média be fog számolni részletesen mindenről. 

2017. november 21., kedd

Temesváron fogták el Sorin Rogiat, aki beismerő vallomást tett

Sorin Rogia, a kihallgatás után. Fotó: ebihoreanul.ro 

"Megtalálták Sorin Rogiat, a nagyváradi gyilkosság első számú gyanúsítottját hétfő este, Temesváron. Az állomáson figyelt fel rá a vasúti rendőrség a gyanús viselkedése miatt, igazoltatták, ami során kiderült, hogy kicsoda. "- írja a Bihari Napló.A cikkek frissülnek,látogassa meg többször a forrást.Teljes cikk:

"A 27 éves férfit néhány napja távollétében ítélték el gyilkosság miatt országos szintű elfogatóparancsot adtak ki ellene. A rendőrség 11 napon át kereste a gyanúsítottat. A férfi a nyomozások alapján veszélyesnek tűnt, ezért az állomásról kommandósok vitték el. Bizonyos sajtóinformációk szerint a férfi azért volt a temesvári állomáson, mert Szerbiába akart menekülni, azelőtt napokig a temesvári állomáson bújkált. Az éjszaka során Nagyváradra szállították, előzetes letartóztatásba helyezték. A kihallgatás kedd reggel kezdődött, körülbelül 2 órán át tartott, ezután bilincsben vitték vissza az előzetesbe. A kihallgatás zárt ajtók mögött zajlott, utána sem a vádlott, sem az ügyvédje nem nyilatkozott a sajtónak.



Beismerte

Maria Cotrău, A Bihar Megyei Törvényszéki Ügyészség szóvivője, elmondta, hogy Sorin Rogia besimerte a gyilkosságot, azt is elmondta, hogy az áldozattal összeveszett, mivel különböző nézőpontokat képviseltek az élettel és vallással kapcsolatban, tulajdonképpen ez vezetett a gyilkossághoz.
Gyorsan halad

A nyomozók és ügyészek egy percig sem pihennek, még tegnap, a kihallgatás befejezése után nem sokkal a gyilkost arra a helyszínre vitték, ahol az áldozatot megtalálták. A holttestet a Grigore Ureche utcán találták, körülbelül 10 méterre a Pece-parti bicikliúttól, egy tömbház sarkánál, egy fa alatt. Ennek a célja az, hogy rekonstruálják a gyilkosság menetét, megismerjék annak pontos előzményeit és részleteit.

A gyilkosról
A rendőrség több napja azt állította, hogy alapos bizonyítékuk van arra, hogy Sorin Rogia a tettes, sajtóinformációk szerint Rogia a gyilkosság napján hazament, levetette véres ruháit, egy takarót vett magához, és elment otthonról. Időközben kiderült, hogy Sorin Rogiának már régebben meggyűlt a baja a törvénnyel, több gyújtogatásban vett részt Nagyváradon, még 2016-ban. Az ügy leírása szerint garázsokat, konténereket, szemeteseket gyújtott fel. Többek szerint a férfinak drog- és alkoholproblémái vannak, skizofréniában szenved.
A brutális gyilkosság november 9-én történt, az áldozat neve Radu Bogdan. A boncolás eredményei szerint a halált egy tompa tárggyal, valószínűleg kalapáccsal a fejre mért legalább 15 csapás okozta. A gyilkos és az áldozat között szoros barátság volt." 
Forrás : erdon.ro 

"Beismerte tettét és az indítékairól is beszélt kedden a bíróság előtt a két héttel ezelőtti nagyváradi gyilkosság elkövetője. Sorin Rogiát 30 napos előzetes letartóztatásba helyezték.
Erről a tárgyalás után a Bihar megyei törvényszéki ügyészség szóvivője, Maria Cotrău tájékoztatta a sajtót. Elmondta: a hétfőn este Temesváron őrizetbe vett 27 éves fiatalember beismerte, hogy megölte a szintén 27 éves barátját Nagyváradon. Az indítékokról pedig annyit vallott: „vallási és életfelfogásbeli” nézeteltérései támadtak az áldozattal." - írja a Mászol az ebihoreanul internetes oldalra hivatkozva.
Bővebb információk a maszol.ro-n.

Ezt írja az ebihoreanul.ro : "Anchetatorii crimei violente comise de Sorin Rogia se mişcă într-un ritm alert. În aceeaşi zi în care l-au adus la Oradea pe suspectul prins la Timişoara şi au obţinut arestarea sa, procurorii şi poliţiştii bihoreni au "pus în scenă" şi reconstituirea crimei în care şi-a pierdut viaţa Radu Bogdan."
Teljes cikk : ebihoreanul.ro

Videó
 


Fotók 

 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Forrás : ebihoreanul.ro

Nagyvárad festményekben

 
"November 23-án, csütörtökön, 17 orakkor, a "Gheorghe Sincai"  Bihar Megyei Könyvtárban, bemutatjuk a  "Nagvárad festményekben"  cimű kétnyelvű albumot. 
Az album az Ars Nobilis kulturális egyesület projektjeként született, a Bihar Megyei Tanács  szociális igazgatósága támogatásával. Projekt koordinátor: Indig Rodica. Szöveg: Bölöni Vilmos. A boritón szereplő festmény Bölöni Vilmos munkája. A bemutatott anyagott gyüjteményünkből válogattam."
Forrás : Indigó Pál Facebook 


2017. november 20., hétfő

Hol nem lesz víz Nagyváradon?

A Körös jobb oldalán két éjjel nem lesz víz a főnyomócső mosása miatt - írja a Jurnalul Bihoreanul. Éjszaka 22 órától reggel 5-ig tart.
Bővebb információ :mobil.bihon.ro

2017. november 18., szombat

Hazafelé a központból késő este

Igencsak zajos volt az élet péntek este a központban. Fiatalok jöttek mentek kis és nagy csoportokban a Fekete Sas Palotába. A dübörgő zene elnyomta a beszélgetéseket zaját. Egyszer elém lépett egy fiatal lány ajánlatot téve. Nem tudtam válaszolni, mert megjött a villamos. A fiatal lányt szinte "faképnél hagyva felszálltam a villamosra. Nem tudtam nyugodtan elmélkedni, mert egy csoport randarílozott. Még volt egy idősebb rajtam kívül, aki nem merte megszólítani a fiatalokat. Nem tudom azt mondani, hogy belém kötöttek, de nem sok hiányzott. Belemélyedtem az új mobiltelefonom titkainak a felfedezésének, mert nem akartam beleszólni a beszélgetésükbe. Számoltam mennyi megálló van hátra. Nagy megnyugvás volt számomra, hogy a csoport nagyobbik része leszállt. Feltudtam lélegezni, mert a csoportból egy fiú és egy lány foglalkozott egymással. Végre én is hazaérkeztem. Nem szeretnék hasonló élményben részt venni, inkább ha lehet, kikerülöm a központi kategória este,  nehogy rosszabbul járjak.



2017. november 17., péntek

Mit jelentett számomra a Teenager party és Cseke László?

Cseke László 

Mit jelentett számomra a Teenager party Cseke László ?Elismerem, 1989 előtt rendszeresen hallgattam a Szabad Európa Rádiót. Nem csak a híreket hallgattam meg, hanem vasárnaponként a Teenager party-t. Nagyon nehéz elképzelni ma, mit jelentetett számunkra a Szabad Európa Rádió. Mi elvoltunk zárva a külvilágtól. Nem volt szabad véleményt nyilvánítani, esetleg szűk baráti körben. Vasárnap leültem az Orion Rádió elé. Lehalkítottam, nehogy bejelentsenek a Szekúnak. Felhangzott a Teenager party szignálja, majd Cseke László jellegzetes hangja. Tőle tudtuk meg, mi történik a zenei  világban. Igaz, sokszor a hang elment, de türelmes voltam. Ez már a múlt, mert már nincs sem Szabad Európa Rádió, sem Cseke László, aki tulajdonképpen Ekecs Géza volt. A neve  mellé azt  lehet írni 1927-2017.A Teeenager partynak végleg befellegzett, de a mi emlékeinkben létezni fog. Cseke Lászlóról olvashatjuk a következőket :

"A Szabad Európa Rádió egyik legnépszerűbb műsora, az 1959 májusában induló Teenager party volt, melyet Cseke László szerkesztett. A műsorban hallhatták először a magyar fiatalok a rock és a beat világsztárjait, Chuck Berryt, Elvist, Cliff Richardot, a Beatlest, vagy a Rolling Stonest"
Teljes cikk : nemzetikonyvtar.blog.hu

Hallgassuk Cseke Lászlót! 


Amnéziás tanúk a Kiss Sándor perben


  1. Kiss Sándor és Țîrle. Forrás: ebihoreanul.ro

Érdekesen alakul a Kiss Sándor pere. A Bihoreanul  helyi román lap egy hosszú cikkben számol be a legújabb fejleményekről. Kivehető az az igyekezet, hogy "tisztára " mossák az egykori nagyhatalmú RMDSZ vezetőt. Furcsa helyzetbe kerültek a tanúk, mert érdekes módon elfelejtették a történteket,kivéve Țîrle-t. Azt mondták, nem emlékeznek. Az amnézia nevű betegségben szenvednek. Igen, nagyon látszik, elszeretnék "tussolni " az ügyet, vagy a minimálisra csökkenteni Kiss Sándor felelősségét. Talán a forgatókönyvben a felmentés szó szerepel. A perben meglett említve Petru Filip polgármester és Bíró Rozália alpolgármester neve is, valamint a magyar Keviép cég neve is. A cikk végén megkaphatjuk a választ arra is, hogy miért halad "lassan " a per. Az elévülés lehet az oka. Igen, ha meghalad egy bizonyos időt, illetve éveket ,ejtik a vádat, nem lehet felelősségre vonni jogi szempontból. Dörzsölt képviselők alkották meg ezeket a törvényeket. Miért? Mert magukra és a hasonló helyzetben levőkre gondoltak. A reményt nem szabad feladni ,igazságos ítéletet fognak hozni Kiss Sándor perében. Addig is sok  víz fog "lefolyni " a Körösön.

A teljes cikket elolvashatja román nyelven a m.ebihoreanul. ro-n.

2017. november 16., csütörtök

Mit ír a nagyváradi román sajtó Tőkés Lászlóról?

A Bihoreanul nagyváradi román újságban jelent meg az elsőként a hír,  megszületett Tőkés László ötödik gyermeke Magyarországon. Példáként felhozta Szabó Ödönt, akinek öt gyermeke van, mely azt jelenti, hogy köztük az eredmény, egyenlő. A lap értesülése szerint Tőkés László egy szép házatt vett a belvárosban, melyet most újjítanak fel. Ezek szerint a váradiak többször fognak találkozni a családdal. A befejező mondat tetszik. Elolvashatjaa cikket a bihorel.ro-n.














Körös part november 15-én

Nagyszerű élményben volt részem a Körös parton. A késő őszi időben pompás látvány tárult a szemem elé. Nézze meg a fotókat.