Látogassa meg Nagyváradot a Google Street Viewen '

Látogasson Nagyváradra a Google Street Viewen ' Kezdje a Borsi úton. Kattintson a linkre a instantstreetview.com-ra '

2017. április 28., péntek

Május másodikától leállítják a fűtést Nagyváradon

Termoficare Oradea anunță încheierea sezonului de încălzire 
Forrás : bihon.ro

 A Termoficare SA közleményben tudatta,hogy a kedvező időjárási feltételekhez igazodva május másodikától fokozatosan leállítja a fűtést Nagyváradon.
Forrás : bihon.ro

2017. április 27., csütörtök

Készüljön új hatástanulmány a Bémer térről

Készüljön új hatástanulmány a Bémer térről 
"Csütörtök délelőtt az RMDSZ-nél sajtótájékoztatót tartott Kis Gábor helyi tanácsos, aminek fő témája a Bémer tér tervezett felújítása volt. A frakciója hatástanulmány elkészítését akarja." - írja Ciucur Losonczi Antonius a Bihari Naplóban.
Teljes cikk : erdon.ro 

Átkelés: a magyarok hibásak?

Átkelés: a magyarok hibásak? 
"Megismételte egy itteni illetékes, hogy szerintük a Magyarországgal közös határátkelők közül a legnagyobbiknál, a borsinál ők teljes kapacitással dolgoz(ná)nak, és főleg a magyar kollégáik lassítanak." - írja a Bihari Napló.
Teljes cikk : erdon.ro

Nosztalgiavillamos

nosztalgiavillamos 
"Április 30-án, vasárnap 17 órakor ismét elindul a nosztalgiavillamos a nagyvárad-szőllősi végállomásról. Az útvonal: Szőllős–nagyállomás–Vitéz/Decebal sugárút–Szent László/Unirii tér–Szőllős." - írj a Reggeli Újság.

"Helyfoglalás nincs, jegyeket (8 lejért felnőtteknek, 4 lejért gyerekeknek) a szőllősi autóbuszállomáson lehet váltani 15 perccel indulás előtt. A helyek száma korlátozott, mivel a szerelvény 50 férőhelyes. Amennyiben legkevesebb 30 személy igényli, 18 órakor újabb járatot indítanak Szőllősről."
Forrás : reggeliujsag.ro

A fogyatékosok jogaiért küzdenek

a fogyatekosok 1 TARTALEK 
"A siketvakság érzetét próbálhatták ki azok a vállalkozó szellemű érdeklődők, akik kedden ellátogattak a Romániai Sense International ideiglenes vándorkiállítására, amelyet néhány óra erejéig a nagyváradi Lotus Center bevásárlóközpontban állítottak fel (sajnos kevés előzetes hírveréssel). A résztvevőket egy úgynevezett szenzoriális sátorba vezették, ahol eltakart szemekkel és fülekkel kellett tárgyakat kitapogatniuk, illetve illatokat beazonosítaniuk." - írja Sz. G. T. a Reggeli Újságban.Teljes cikk : 

"A szervezők az akcióval a romániai siketvakok jogaira, illetve a vonatkozó törvényes keret hiányosságaira próbálták felhívni a figyelmet. A siketvakság ugyanis olyan fogyatékos állapot, amelyben a látás és a hallás is annyira sérült, hogy az egyik érzék sérülését nem lehet a másikkal kompenzálni. A két fogyatékosság együttes jelenléte miatt a siketvakok élete nagyon nehéz és mindenképp mások segítségére szorulnak. Fejlesztésük speciális, a siketekétől és a vakokétól is különböző módszereket igényel. A romániai jogrendszer mégsem sorolja a súlyos fogyatékossági fokok közé. Ezzel a becslések szerint közel kilencezer embert foszt meg egy élhetőbb élet lehetőségétől.
a fogyatekosok 2
A Romániai Sense International ezért figyelemfelhívó céllal megszervezte az Érzékenység Karavánját a www.sensabilitate.ro projekt keretében, melyet a Világ színekben és hangokban elnevezésű pályázat révén az országos Orange Alapítvány finanszíroz. A döbbenetes élményt nyújtó vándorkiállítás a tervek szerint az ország 12 városát járja majd be. A résztvevőknek Váradhoz hasonlóan a többi helyszínen is lehetőségük lesz arra, hogy aláírják a siketvakok jogaira vonatkozó indítványt. A karaván kedden 11–14 óra között tartózkodott Nagyváradon, a Lotus bevásárlóközpontban, ahol a szenzoriális élmény mellé részletes információs anyagokat is osztogattak az érdeklődőknek.
a fogyatekosok 3 TARTALEK
A nagyváradi eseményen jelen volt Vasile Adamescu, a Romániai Sense International igazgatótanácsának tagja, aki maga is siketvak, de minden nehézség ellenére – amit többszörös fogyatékossága okozott – egy átlagember számára szinte felfoghatatlan teljesítményeket sikerült elérnie az életben. Egyetemet végzett, tanár, szobrász és író vált belőle. Înfruntând viaţa (Harcban az élettel) című önéletrajzi kötete – világviszonylatban a harmadik olyan könyv, amelyet siketvak személy írt – szintén megvásárolható volt Nagyváradon.
A Romániai Sense International igyekszik felhívni a figyelmet a korai intervenció fontosságára az érzéki fogyatékossággal született csecsemők esetében, valamint a siketvakok igényeihez adaptált oktatás hozzáférhetővé tételének fontosságára.
a fogyatekosok 4 TARTALEK
A szervezet erőfeszítéseinek köszönhetően a 2006-ban kibocsátott 448-as számú törvény az egyszerű hallás-, illetve látáskárosultságtól teljesen különálló fogyatékosságként ismerte el a siketvakságot, ahhoz azonban, hogy az ilyen személyeket a súlyos fogyatékossági kategóriába sorolják, pontos orvosi és pszicho-szociális kritériumok meghatározására lenne szükség. És ez még várat magára.
A Sense UK által végzett nemzetközi tanulmány szerint a siketvakság a lakosság 0,04%-át érinti. Ennek értelmében Romániában körülbelül kilencezer siketvak személy élhet, közülük 3000 fiatalkorú."
Forrás : reggeliujsag.ro

Kivágták a nyárfákat a váradi Borsi úton - Fákat vágtak ki a Borsi úton

Kivágták a nyárfákat a váradi Borsi úton 
"A Hőszolgáltató Rt. (Termoficare SA) kérésére 36 nyárfát vágtak ki a Borsi úton." - írja a Bihari Napló.
Teljes cikk : erdon.ro 

fakat vagtak ki 1  
"Környezetvédő szervezetek tagjai keresték fel felháborodásukban a nagyváradi sajtót, amiért a Borsi út forgalmas és zsúfolt szakaszán az Electrocentrale SA területéhez közeli nyírfákból néhányat kivágtak." - írja Szamos Mariann a Reggeli Újsgban.
Teljes cikk :  reggeliujsag.ro

Fejsérülések okozták a lavina által elsodort romániai hegymászó “csodagyerekek” halálát - Mi a tanulság?

Gulácsi Erik Gulácsi Erik 

"Fejsérülések okozták a Retyezát-hegységben szombaton lavina által elsodort hegymászó “csodagyerekek” halálát – közölte a Mediafax hírügynökség a dévai törvényszéki orvosi intézet illetékesére hivatkozva." - írja a Bihari Napló.
Teljes cikk : erdon.ro 

Mi a tanulság?Ismerjük meg a nagy hegyek törvényeit.Ne menjünk letiltott ösvényre,vagy útvonalra.Legyünk jól felszereltek,és hallgassunk a hegyimentők tanácsaira.Ne gondoljuk sohasem,hogy " velünk nem történhet súlyos baleset". Ne legyünk önfejűek '18 alatti fiatal ne legyen "hegymászó" a magas hegyekben.A tanácsokat lehet tovább folytatni ...

Ha elemi szabályokat tartottak volna be,a két fiatal nem halhatott volna meg.

2017. április 26., szerda

Matyi bácsi miért fordulna meg a sírjában, ha tudna?

Volt egy Matyi bácsi akinek volt egy kertje a relé mellett  1989 előtt. Árendába vette ki mint sok váradi  a Városházától. A nők után az egyik szenvedélye a kertészkedés volt. Sok munkával a kertet nagyon széppé tette a relé mellett. Szinte "csodájára " jártak a kertjének. Volt Matyi bácsinak egy nagy vágya :építeni akart egy kis épületet, ha jön az eső  legyen hol "meghúznia magát. Akkor  lett ideges amikor mindegyik kérvényét elutasították. Több éven ketesztül próbálkozott Matyi  bácsi sikertelenül. Megkérdezte a Főnököt is, miért nem adnak építkezési engedélyt. A válasz, senkinek sem adnak ki engedélyt, mert a relé melletti terület alkalmatlan építkezésre. Matyi bácsi végül feladta, felmondta az "árendát ".Volt egy másik kertje, melyet széppé varázsolt.

Ha látná ezt a fotót, biztosan megfordulna a sírjában -mondta az egyik volt szomszédja. Miért? Mert nem bírná elviselni a jelenlegi helyzetet. Sírja valahol a Rulikowski temetőben van. Ha látná a majdnem beépített váradi hegyet, biztosan ismét meghalna. A Biblia  szerint  "a halottak semmit sem tudnak ".Tehát, Matyi bácsi tovább "pihen " a sírjában, nem látja  a "nagy változást "!

Újabb durva csonkítás - Hol vannak a váradi természetvédők ?

ujabb 
"Lombritkítás címén a Körös-parti sétány egy újabb impozáns fáját csonkították meg brutális módon a nagyváradi önkormányzat által felbérelt munkások, akik az utóbbi évek során újra és újra bizonyságot tettek arról, hogy nemcsak a természet iránti tiszteletnek és a jóérzésnek vannak híján, hanem a szakértelemnek is. A fák ágait ugyanis – szándékosan, vagy tudatlanságból – olyan szinten lemetszik, hogy a túlélés szinte lehetetlenné válik a fa számára." - írja Sz. G. T. a Reggeli Újságban.Teljes cikk : 

"S bár mostanában már nem a köztisztasági vállalat emberei, hanem a munkavégzési pályázatot elnyerő Elec Brans cég munkásai végzik a fák „lombrendezését”, a csonkítási tendencia sajnos megmaradni látszik. Ennek legutóbbi áldozata a Spoon étterem melletti hatalmas nyárfa, melyet szerdán délelőtt vettek „kezelésbe” az önkormányzat pribékjei.
A fa a közelben nemrég épült étterem üzemeltetőinek, illetve vendégkörének okozott fejfájást, mivel az esetenként elhullatott száraz gallyak nagy koppanással landoltak az épület tetején. Ezt az önkormányzat emberei úgy orvosolták, hogy a vén fának kivétel nélkül az összes vastag ágát levágták, alig hagyva rajta fotoszintézishez szükséges zöld részeket. A sors iróniája, hogy a csonkítási munka közben több és nagyobb ág esett az étteremre, mint valaha.

A természetszerető emberek veszteségét azonban még keserűbbé teszi, hogy a százéves fát egykor Marossy Anna biológus fogadta szimbolikusan örökbe, annak az akciónak a keretében, amellyel a Körös-part megmaradt fáit igyekeztek megmenteni. A fát ráadásul nem is idén csonkították meg először. Az étterem megrendelésére már tavaly megritkították a lombkoronáját, amitől látványosan hanyatlani kezdett a fa állapota – hívta fel a figyelmet egy közleményben Florin Budea, a Regionális Természetvédelmi Figyelőközpont vezetője, aki határozottan elítélte az esetet, valamint a nagyváradi városvezetés magatartását az üggyel kapcsolatban."
Forrás : reggeliujsag.ro 

Mit mondana ,ha ezt látná Marossy Anna biológus?Le kell sütni a szemünket,mert a váradi természetvédők nincsenek ahol kellene,még hangjukat sem lehet hallani.Hol vannak?Nem tudom.Az egyik vélemény szerint Bolojan " zsebre tette őket ".Ez csak feltételezés,de Petru Filip idején nagy zene-bonát okoztak a váradi " zöldek ".A Körös-parti fakivágásokat a volt Dacia szállodával szembeni parton le kellett állítani.Bolojánék terveibe benne van a Körös part teljes átalakítása,csak az a bökkenő,hogy az Apele Română hatáskörébe tartozik '

A kirabolt " irgalmas szamaritánus " története

Samaritean jefuit în timp ce ajuta victimele unui accident rutier 
Fotó : bihon.ro

A Jurnalul Bihorean online újságja beszámolt egy " hagyományos " megtörtént esetről.A váradi körgyűrűn történt egy baleset,melyben három ember sérült meg.Még mielőtt a rendőrség megérkezett volna,az egyik autós a sérültek segítségére sietett,a táblagépét letéve a saját autójának az ülésére.Miután segített a sérülteknek,meglepetéssel vette észre,hogy az autójából eltűnt a táblagépje,vagyis kirabolták a mentés közben.A sors iróniája,senki nem látta a tettest,mert mindenki a balesettel volt elfoglalva. 
Cikk : bihon.ro

U.I. : Vajon az " irgalmas szamaritánus " a következő balesetnél fog segíteni a sérülteknek ?

Miért vágnak ki 36 nyárfát a Borsi úton ?

Muncitorii se odihnesc mâncând chiar pe arborele tăiat 
A munkások pihennek a nyárfák kivágása közben.Fotó : ebihoreanul.ro

Az utóbbi években hozzászokhattunk,hogy magyarázat nélkül fákat vágnak ki Nagyváradon.Néhány éve a város vezetősége büszke volt Nagyváradra,mert " zöld város " volt.Miért vágtak ki sok fát?Az egyik ok, a parkírozás megkönnyítése volt.

Felháborító esemény szemtanúi lehetünk.A Jurnalul Bihorean online újság beszámolt róla,hogy 36 nyárfát vágnak ki a Borsi úton az új CET közelében.Miért?Mert a nyárfákról virágairól elszálló pihék az új szuper turbina szűrőjét eldugítja.Ezért állt le sokszor a szuper secondhandos turbina.Ezért nem tudott meleget adni a télen.

A cikk szerint van engedélyük a nyárfák kivágására.A CET csak nyárfák nélkül tud működni.Ha ezt a badarságot beveszik a váradiak,méltók lesznek a sorsukra.Mert a fakivágás nagyon jó üzlet néhány váradinak, ezért felkészülhetünk a többi fa kivágására.Sok váradi még nem tudja az új CET "titkát".

Florin Budea,természetvédő így fogalmaz : "masacru vegetal".Hol vannak a váradi természetvédők?

Cikk : bihon.ro

2017. április 24., hétfő

Szereti Ön Chopint?- Interaktív zongorahangverseny Nagyváradon

 
Fotó : Thurzó Zoltán Official Facebook

2017. április 30-án interaktív zongorahangverseny lesz a Lorántffy Zsuzsanna Református Egyházi Központ Múzeumtermében ,délután 18 órától.Címe : Szereti ön Chopint ? Előadó : Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész.

Műsoron:
Liszt Ferenc: Albumblatt - Feuilles d’album in A flat
Frédéric Chopin: g-moll Ballada Op.23, Nr.1
Frédéric Chopin: a-moll keringő Op.64.Nr.1 (Perc-keringő)
Frédéric Chopin: Nocturne Op.9, Nr.1
Frédéric Chopin: Nocturne Op.9, Nr.3
Frédéric Chopin: Valse brillante Op.34, Nr.2
Frédéric Chopin: Hárfa etűd Op.25, Nr.1
Liszt Ferenc: “Un Sospiro” (A sóhaj) koncertetűd
Frédéric Chopin: Nocturne Op.55, Nr.1
Frédéric Chopin: Polonaise Op.44
Több információ : Thurzo Zoltan Official Facebook 

 
Thurzo Zoltan Official fényképe. 
"Egy újabb rendhagyó interaktív zongoraest helyszíne lesz a nagyváradi Lorántffy Zsuzsanna Református Egyházi Központ Múzeumterme április 30-án, vasárnap délután 6 órai kezdettel.
Thurzó Zoltán „Szereti Ön Chopint?” című interaktív előadásának második felvonását hallhatja a nagyközönség Nagyváradon is. Az önálló est a budapesti hangversenyen hatalmas tömeget tudott megmozgatni a bemutatója alkalmával, és ezen fellépése után hozza „haza” Nagyváradra interaktív előadását a fellépő, hogy a helyi zenekedvelő közönségnek is legyen alkalma a kellemes dallamok és izgalmas történetek szárnyán egy érdekes előadáson részt venni. Az eseményt Thurzó Zoltán zongoraművész (aki most is egyben előad és beszél is a zenéről), valamint a Királyhágómelléki Református Egyházkerület Püspöksége szervezi közösen.
Zenében, szóban
Thurzó Zoltán pár gondolata az interaktív zongorakoncerttel kapcsolatosan: „A zene számomra pont olyan, mint sokaknak a szerelem, hogy élni nélküle lehet, csak éppen nem érdemes. A muzsika számomra hatalmas dolog. Néha jobban el tudom játszani az érzéseimet, mint elmondani őket szóban. Egy dallam megváltoztatja a kedvünket, emléket teremt, megváltoztathatja az életünket. Ez mindenkivel így van. Egyszer azt olvastam, hogy a zongoramuzsika minden szomorúságunknak és minden örömünknek hangot ad. Senki számára nem kell lefordítani. Ezek a zeneszerzők fantasztikus ajándékot adnak számomra minden alkalommal, amikor az ujjaimmal a billentyűk felett történeteknek adok hang-színt. Szeretnék mindenkinek átnyújtani egy ajándékot: elmesélni, és előadni mindazt, ami emberi lényünket jellemzi. Zenében, szóban. A zene az adott zeneszerző legbelső karikatúrája. A zenéje által ismerjük meg természetét, személyiségét. Önmagunkat is. Chopin a zenében páratlan érzékkel megszervezett hangjaival fejezte ki mindazt, amit lényegesnek gondol a világról és természetesen benne az emberről magáról. Nem szabad magyar gyökereinkről sem elfelejtkezni (pár Liszt-művet is elő fogok adni majd), mert ezek szervesen kapcsolódnak több nemzet nagyjához, akik szintén a gyökerek, a hagyományok megőrzését vállalták fel. Liszt Ferenc mondta barátjáról egyszer, hogy «a kincs, melyet Fryderyk Chopin adott a világnak, zenéből van, a kincs, amelyet ő kapott a világtól, emberi lényekből áll». Aki a zenét szereti, soha nem lehet igazán boldogtalan. «Az embereket meg lehet ismerni a zenén keresztül, amit hallgatnak» – vallja Coelho. És ez teljes mértékben így van. Ami egyszer a történelmünk folyamán maradandóvá lett, az minden bizonnyal évtizedek múlva is az lesz. Chopin muzsikája korának fő slágerei voltak Liszt Ferenc műveivel együtt. Ismerjük meg közelebbről az embert is a zenéje mögött! Sok szeretettel várlak benneteket.”
Mindenkit sok szeretettel várnak az ingyenes hangversenyre."
Forrás : erdon.ro

Maszol cikke :

Újabb ingyenes és interaktív Chopin-zongoraest lesz Nagyváradon 


Thurzó Zoltán „Szereti Ön Chopint?” című interaktív zongoraestjének második felvonását hallhatja a nagyváradi közönség a Lorántffy Zsuzsanna Református Egyházi Központ Múzeumtermében április 30-án, vasárnap délután 6 órai kezdettel. 

Thurzó Zoltán előadásának budapesti bemutatóját nagy érdeklődés övezte, most pedig a nagyváradi közönségnek is elhozza a kellemes dallamokat és érdekes történeteket. A zongoraművész nem csak játszik, hanem beszél is az előadott Chopin-művekről.

  • Fryderyk Chopin | fotó: Wikipedia
„A zene, az adott zeneszerző legbelső karikatúrája. A zenéje által ismerjük meg természetét, személyiségét. Önmagunkat is. Chopin a zenében páratlan érzékkel megszervezett hangjaival fejezte ki mindazt, amit lényegesnek gondolt a világról és természetesen benne az emberről magáról. (...) Chopin muzsikái korának fő slágerei voltak Liszt Ferenc műveivel együtt. Ismerjük meg közelebbről az embert is a zenéje mögött!” – mondta el Thurzó Zoltán zongoraművész.
 Az eseményt a zongoraművész a Királyhágómelléki Református Egyházkerület Püspökségével közösen szervezi.
Forrás : maszol.ro

Jó szórakozást '

Nagyváradi virágkötő tündérkertté varázsolta a környezetét

Egy Váradi fényképe. 
Saját fotó

"Egy nagyváradi virágkötő saját örömére varázsolta tündérkertté környezetét, az egyik nagyváradi zöldövezetet, a Körös partján. Saját költségén tulipánhagymákat ültetett, és most virágárus bódéját tulipántenger veszi körül, az arra járók csodálatára. Vallja, hogy ha mindenki azt csinálná, amihez a legjobban ért, maga és mások örömére, sokkal jobb lenne a világ."  - olvasható Erdei Daniel Facebook oldalán.
A videót megnézheti a Facebookon '
Teljes adás : mediaklikk.hu  21 perc 20 mp-től

Felhívás ' Ossza meg a videót mindenkivel,ha tetszik ' A virágárus bódéja az Ezredévi emléktéren található,melyet ma Piaţa Libertăţii-nek hívnak,a Garasos híd mellett.

Először jár Váradon az Omega - Interjú Kóbor Jánossal

 

"Az idei Szent László Napok legnagyobb sztárzenekara az Omega együttes lesz. Ebből az alkalomból nyilatkozott a BN-nek Kóbor János énekes." - írja Pap István a Bihari Naplóban.Rövid interjú :


– Hányadik alkalommal lép fel az Omega, ha nem is Nagyváradon, de Erdélyben?
– Romániába a hetvenes évek közepétől járunk, de szigorúan csak a román területen, Bukarestben, Piteştiben, Ploieştien, Konstancán, Craiovan. Brassónál volt egyszer egy koncertünk, de mondták, hogy innentől kezdve tiltott zóna van, tovább már nem lehet menni. Esélyünk nem volt a korábban Magyarországhoz tartozó területekre eljutni. Ilyen probléma a többi országban nem volt. Erdélyben életünk első koncertje már jóval a rendszerváltás után történhetett meg. Addig tényleg azt hittük, hogy ezen a részen soha nem fogunk játszani, aztán egyszer csak Marosvásárhelyen megtört a jég, ha jól emlékszem 1995ben. Azóta Marosvásárhelyen már többször is játszottunk, Székelyföld nagyobb városaiban, valamint Temesváron, Aradon, Szatmárnémetiben is, de a két legjelentősebb erdélyi nagyváros, Kolozsvár és Nagyvárad valahogy nem akart összejönni. És tavaly végre Kolozsváron is sikerült megjelennünk. Ott eldöntöttük, hogy ha törik, ha szakad, most már Nagyváradra is muszáj eljönnünk.
– Milyen volt az egykori és a rendszerváltás utáni Romániában fellépni?
– Annak idején a bukaresti, budapesti, prágai, berlini koncerteken nem lehetett lényegesen nagy differenciát látni. Nagyjából éreztük, hogy esetleg bizonyos helyeken más anyaggal kell fellépnünk, de azt mindig jó érzékkel kitapasztaltuk, hogy mit kell játszani. Az egyértelmű, hogy az erdélyi koncerteknek, főleg az elején, volt egy másfajta töltetük. Az első marosvásárhelyi koncert felejthetetlen volt, de hál’ Istennek a hangulat azóta is megmaradt. Mi most már nem érezzük, hogy bármiféle megkülönböztetés vagy korlátozás lenne. Jó érzés, hogy manapság akármerre elindulunk Európába, észre sem vesszük, hogy melyik országban vagyunk. Régen azért még a volt szocialista országok között is szörnyű volt egy határátlépés."
Forrás : Bihari Napló/pressdisplay.com 


Ötvenöt évet várt Nagyvárad az Omegára!


  

"A június 19–25. között zajló nagyváradi Szent László Napok legnagyobb sztárzenekara az Omega együttes lesz. A csapat legendás frontembere, Kóbor János adott exkluzív interjút a Bihari Naplónak, mintegy kedvcsinálóul a június 25-iki fellépéshez." - írja Pap István a Bihari Naplóban.Teljes interjú :


– Ötvenöt éves már a zenekar. Mi ennek a hosszú és egyben sikeres karriernek a titka, hiszen még mindig tömegek jönnek az Omega koncertjeire? 

– A folyamatosság, az állandó megújulni próbálás nagyon fontos. Ha valaki az önismétlésre hagyatkozik, az előbb-utóbb körbejár. Azt csak a Rolling Stones teheti meg, hogy mindig ugyanazt a zenét játssza…
– …Meg talán az AC/ DC…
– Mi már jól ismert zenekar voltunk, amikor 1975-ben Frankfurtban először láttuk az AC/DC-t. Az ausztrálok egy promóciós turnét szerveztek nekik, senki nem ismerte ott az akkor még taknyos, fiatal zenekart, de mi már láttuk, hogy ebből az együttesből nagyon sok minden ki fog kijönni. De ők mintegy tizenöt évvel fiatalabbak nálunk, úgyhogy a Rolling Stonest lehet leginkább párhuzamba állítani velünk. De van egy nagy különbség köztünk: ők állandóan Londonból indultak, mi meg egy szocialista ország központjából, ahol az első dolog az volt, hogy át kell ugrani a vasfüggönyt, mindenhova kellenek a vízumok, engedélyek, kutyafüle, és ha nem térünk vissza időben, akkor retorziókra számíthatunk. Tehát mi nem tudtunk úgy elvállalni dolgokat, mint egy nyugati zenekar. De a legjobb példa, ami mutatja a különbözőséget, az a Scorpionsszal való összehasonlítás, mert lejjebbről és később indultak, mint mi, csak ők gond nélkül tudtak tovább lépni Japánba, az Egyesült Államokba, míg nekünk az utolsó koncert után huszonnégy órával már le kellett adni az útleveleket, és aggódhattunk, hogy vajon még egyszer megkapjuk-e. Egyetlen módon lehetett volna egy nagyobbat lépni: ha kint maradunk, de akkoriban Magyarországon a disszidálás majdnem akkora bűnténynek számított, mint a gyilkosság.
– És milyen retorziókat vont volna maga után a disszidálás?
– Hát utánunk nem jöttek volna, sőt, talán még örültek is volna, hogy megszabadultak egy gondtól, de az biztos, hogy a hozzátartozóktól teljesen el lettünk volna választva, mert ők soha nem jöhettek volna ki, mi pedig, ha visszatérünk, azonnal mehettünk volna zárt helyre. – Volt esetleg a zenekarban valaki, aki bánja azt, hogy az Omegának, bár nagy esélye volt rá, nem sikerült elérnie a világsztár státuszt?
– Gyakorlatilag a Magyarországhoz való kötődésünktől kellett volna elszakadnunk, és ezt egyikünk se akarta, már csak az említett okok miatt sem. Másrészt úgy éreztük, hogy bár egy nagyon erős nyugat-európai ismertséget értünk el, de azt kockázatosnak ítéltük meg, hogy az angolszászokhoz betörjünk, és ott meghúzgáljuk az oroszlán bajuszát. – Miért? – Én különösen angolmániás vagyok, és szerintem aki nem a Brit-szigeteken született, az ne is csináljon ilyen zenét, mert úgysem tud. És ebben benne van az első, 1968-as angliai turnénk tapasztalata, amikor kétszer is voltunk ott. Akkor már ott Led Zeppelin volt, Jimmy Hendrix volt, és mi azt láttuk, hogy nem csak mi, kelet-európaiak, de a nyugat-európaiak is gyengék az angolokhoz képest. És aztán is jöttek egymás után a nagy brit együttesek, a hard rock korszakban például a Deep Purple, szóval nem lehetett azt mondani, hogy ott van még hely számunkra.
– Nincs ezekben a szavakban egy csipetnyi kisebbségi komplexus is, tekintettel az Omega együttes igen gazdag, a világon bárhol a helyét megálló életművére?
– Ezt mi is éreztük már akkor, hogy például a Uriah Heep-nél semmivel nem voltunk rosszabbak, csak mi nem őket, hanem a szuper élvonalat tekintettük mércének. Mi Nyugat-Európában semmivel sem éreztük magunkat gyengébbnek és kevésbé ismertnek, mint az ottani zenekarok, de az említett szuper kategória elérhetetlen volt. Mi éreztük, hogy azt a szintet, amit elértünk, így is tudjuk tartani, de feljebb lépni aligha fogunk. Ráadásul Amerika ki volt zárva, mert én nem repülök, ezért oda nem tudtunk eljutni koncertezni.
– Hol szerették az Omegát a legjobban?
– Ez borzaszó meglepő, de Svájcban. Ott nagyobbak voltunk, mint otthon. Ott alakultak az első rajongóklubok, az ottani listákat állandóan vezettünk, olyanok voltak mögöttünk, mint Paul McCartney éppen megjelent lemeze, vagy a Pink Floyd. Bár kicsi ország, de ott tízállomásos turnékat is tudtunk csinálni, főként a német nyelvterületen.
– Nyugaton kizárólag az angol nyelvű lemezekkel és koncertekkel hódítottak, vagy elfogadták a magyar nyelv hangzását?
– Nem hogy elfogadták, de ők kérték. A lemezek esetében a lemezcég is, mi is úgy éreztük, hogy angolul kell énekelni, mert különben nem tudják hova tenni a zenekart. Csakhogy ha nem az angol az anyanyelved, akkor sem a szövegek, sem a kiejtés nem lesznek annyira rendben. Az első években, a hatvanas évek végén, a hetvenes évek elején megpróbálkoztunk azzal, hogy külföldön angolul énekeltünk a koncerteken, aztán NyugatNémetországban kérdezték meg először, hogy miért nem éneklünk magyarul? Akkor kipróbáltuk, és kiderült, hogy egy pluszt rá tudtunk tenni a koncertek érdekességére, és onnantól kezdve nem volt kérdés, hogy a világon akárhol játszunk, a színpadon magyarul énekelünk.
– Ez a lemezeladásokon is megmutatkozott, tehát külföldön is jól fogytak a magyar nyelvű lemezek?
– Nem, mert volt egy megállapodás a nyugati lemezcégeink és a magyar hanglemezgyár között, melynek értelmében az exkluzív jogainkat a nyugati cégek kapták NyugatEurópára és az egész világra, kivéve a szocialista országokat, ahova csak a Hungaroton terjeszthetett. Ez azt jelentette, hogy a szocialista országokban a magyar nyelvű, a világ többi részén pedig az angol nyelvű lemezeinket terjesztették. De bizonyos szintű csere, export-import mégiscsak volt.
– Milyen volt a fogadtatása az Omegának a Szovjetunióban, majd Oroszországban?
– Hát, nem nagyon fenyegetett a veszély, hogy a Szovjetunióba eljussunk, mert az oroszok mondták, hogy oda mi be nem teszszük a lábunkat, mert egy szocialista ország zenekarához képest nagyon nyugati zenét játszunk, és ez nem jó hatással van a szovjet fiatalokra. De ettől csak még nagyobb volt az ottani tiszteletünk, mert a lemezeinket valahogy megszerezték. Ennek a tiltásnak egyébként akkora hatása volt, hogy először csak 2000 után tudtunk ott fellépni, holott addigra már az összes brit és amerikai világsztár járt már Oroszországban. De rólunk még mindig az a kép élt, hogy mi vagyunk a tiltott gyümölcs, már ők maguk sem tudták, hogy miért. 2013-ban tudtunk először koncertezni Moszkvában, akkor viszont már mindenféle szabadság kitüntetést, meg az ortodox egyház legmagasabb, nem egyházi személynek járó elismerését megkaptuk, merthogy mi voltunk a Szovjetunióban a hetvenes évektől a szabadság jelképe, mert végülis egy szocialista táborba tartozó csapatként tekintettek az Omegára, amely bátran hirdeti a szabadságot. Más magyar együttesek a későbbiekben már tudtak Erdélybe is jönni, még akár a Szovjetunióba is, csak be kellett tartani bizonyos külsőségi és egyéb formákat, amire mi nem lettünk volna alkalmasak. Mégis úgy érzem, hogy mázlink volt, mert a Kádár rezsim ilyen vonatkozásban egy kicsit liberális volt. Magyarországon még egy alternatív, nagyon ellenzékinek számító zenekar is tudott koncertezni, a cenzúra nem volt olyan durva.
– Ha már politika és zene összefonódásáról van szó, akkor megkérdezem, hogy a rendszerváltás óta milyen ez a kapcsolat zene és politika között?
– Ma semmiféle korlát nincs; egy korlát van, ami az élet egészére vonatkozik: a pénz. Ha van pénz, akkor van lehetőség, ha nincs pénz, akkor nincs. Persze a politika is nagymértékben befolyásolja azt, hogy hol van, és hol nincs pénz. Természetesen sokkal nagyobb sanszuk van azoknak az együtteseknek, amelyek demonstratíve valamelyik nagy politikai erő mellé állnak, de mi ebbe soha nem mentünk bele, mert mi politikával nem foglalkozunk. A szocializmusban nem is lehetett politizálni. Mondjuk nem is volt értelme, mert nem volt hatása. Tudtuk, hogy az egész Kádár rendszer egy marionett, amelyik úgy táncolt, ahogy Moszkvában fütyültek.
– Néhány éve volt egy összekülönbözés az Omega tagjai között, hogy áll most ez a vita?
– Az egész nem most kezdődött, hanem amikor elkezdtük a nagy Népstadionbeli koncerteket. Akkor egyértelműsödött, hogy a rockzene ide szűkült be, hogy három-négyévenként van egy nagy stadionkoncert, és azzal kész, mert a playback-es road show-k teljesen kiütötték a valódi élő rock koncerteket. Mivel az Omega mindig mindent élőben játszik, ezért úgy éreztük, hogy a stadionkoncerteknek még van létjogosultságuk, de turnékat már nem érdemes csinálni. Aztán 2005 táján eldöntöttük, hogy mégis kipróbáljuk, és kiderült, hogy működik, nagy sikerű országos sportcsarnok turnénk volt. Viszont a csapat nagy része már hatvan fölött tartott, és elkezdődött az együttesen belül egy polarizáció, hogy ki az, aki még csinálná ezt, és ki az, aki már nem vállalja az utazgatást. Egyértelműen Benkő Laci (az Omega szintetizátorosa – szerk. megj.) az, aki élete végéig akarja ezt csinálni, az más kérdés, hogy talán ő van a leggyengébb fizikai állapotban. Debreczeni Feri (dobos – szerk. megj.) a mai napig világszínvonalon csinálja azt, amit csinál, és Molnár Gyuri (gitáros – szerk. megj.) is úgy volt vele, hogy inkább csináljuk tovább. A kilencvenes évek elejétől bekerült a csapatba Szekeres Tamás, aki szerintem a kontinens legjobb gitárosa. Ráadásul az új anyagokba sokszor bevontunk haverokat, például Gömöri Zsoltot, tehát volt egy nagyon erős mag. Kiderült, hogy lényegében csak Mihály Tomi (az együttes egykori basszusgitárosa – szerk. megj.) nem akarta ezt csinálni. Aztán egyszer csak Tomi előjött egy könyvvel, amire azt szokták mondani, hogy nem túl elegáns. Mit is mondhatni mást erre, ha valakinek az jut az eszébe a csapatáról, hogy minden csak rossz volt?! Ezek után azt gondoltuk, hogy ha neki ez a véleménye, akkor innentől kezdve neki nem is szólunk. Ez kimondatlanul azt jelentette, hogy ő öt éve nem játszik a koncerteken, helyette viszont egy fiatal csaj lett a baszszusgitárosunk (Szőllőssy Kata – szerk. megj.), aki Németországban már a második turnésorozat után nagyobb sztár volt, mint mi, az öregek. A koncertek hangulata megint nagyon jó, és jó a banda megjelenése is, mert nem tűnik öregnek, avíttnak. Tavaly Németországban egy fesztiválszerű koncerten léptünk fel a Creedence Clearwater Revival, a Nazareth és a The Boomtown Rats együttesekkel, és a szervezők tudták, hogy a húzó együttes mi vagyunk. Mi a helyszínen rá is jöttünk, hogy miért: az Omega nem tűnik egy aggok házának. Itt látszott az, hogy csak olyasmivel szabad foglalkozni, ami nem csupán egy adott kor zenéjére alapoz, hanem a mai ízlésvilágnak szól. A mi zenénkre pedig azt lehet mondani, hogy egy állati eklektikus, totális rockzene.
– Milyen új zenei anyaggal készül az Omega?
– Az elmúlt években módosítottunk, stílusában újra feldolgoztunk régi számokat, így készültek el a Szimfónia, a Rapszódia és az Oratórium című albumok, ez utóbbi elkészülte után döntöttük el azt, hogy csinálunk egy Testamentum című új anyagot. Ez lassan készül, viszont már beleszaladtunk az ötvenötödik évünkbe, és az emberek nagyon vártak már valami újat. Erre azt találtuk ki, hogy ez a jubileum ne csak rólunk szóljon, hanem gondoljuk azokra is, akikkel ebben az ötvenöt évben sokat játszottunk együtt. Felvettük a kapcsolatot a volt szocialista országokbeli csapatokkal, csináltunk közösen néhány számot velük, és a Testasmentum albumról is vettünk pár számot, hogy azért vadonatúj dalok is legyenek. Aztán kitaláltuk azt, hogy a Volt egyszer egy vadnyugat című nagyhatású wersternfilmet parafrazálva a lemez címe legyen Volt egyszer egy vadkelet. A most elkészült anyagból kijön egy válogatás cédé. Sőt, elindultunk a másik irányba is, hiszen nekünk legalább annyi haverunk volt Nyugaton is, úgyhogy ennek az albumnak lesz egy második része is, aminek az a címe, hogy Go West (Tarts nyugatnak!). Erre a lemezre is elkészült már egy pár szám. Az közismert, hogy a Scorpions 1995-ben feldolgozta a Gyöngyhajú lányt, mi most revánsként a Still Loving You-t csináljuk meg. Brian May-jel, a Queen gitárosával megbeszéltük, hogy közösen megcsináljuk a Too Much Love Will Kill You című szám instrumentális verzióját. Erre a lemezre rákerül a Testamentum anyagáról az Immigrant című, sajnos elég aktuális témájú szám.
– Egy ekkora életművel rendelkező együttes, mint az Omega, hogyan választja ki a koncertjeinek a műsorát?
– Azt mindig tudtuk, hogy Nyugat-Európában mindig a kicsit progresszívebb, 70-es, 80-as évekbeli lemezek voltak a fontosak, a 60-as évekbeli Omegát ott annyira nem ismerték. Magyarországon is más volt az Alföldön és más volt a Dunántúlon játszani, más volt az ízlésvilág. A határon túl egyfajta best of koncerteket kellett adnunk, egyrészt azért, mert mi sem egészen tudtuk, mit kéne játszani.
– És Nagyváradon mire számíthatunk?
 
  – Egyértelmű, hogy mivel Nagyváradon ez lesz az első buli, ezért nem lehet másról szó, mint egy best of műsorról. Aki a koncerten ott lesz, azt az Omegát fogja kapni, amit vár."

 

Miért nem láthatjuk a tulipánokat a Szent László/Unirii téren?

 
Tulipán az Ezredévi emléktéren/Parcul Libertatii.Saját fotó

Sok váradi szívesen látná a sok szép tulipánokat a Szent László/Unirii téren.Miért nem láthatja?Mert a virágáru tulajdonosa nem kapott engedélyt az átalakított főtérre.Ilie Bolojan és Marius ,a tulajdonos nem tudtak megegyezni.Ennek eredményeképpen az Ezredévi emléktéren kapott helyet a virágárus.Megígérte,hogy széppé varázsolja az egykori Korzó sétányt.Az ígéretét állja,mert sok színű gyönyörű tulipánokat helyezett ágyásokba. A nagyváradiak körében népszerű lett a virágárus bódéja,mert nemcsak olcsóbban vásárolnak,de gyönyörködhetnek a tulipánok színeiben.

Sok váradi sajnálja,hogy a tulipánokat nem a főtéren láthatják.Mennyire kiemelné a főteret' - mondják. Nagy látványosság lett az interneten. Marius nagyon szereti a virágokat,és szeretné,ha mi is gyönyörködhetnénk a virágjaiba. Erre mondhatják, reklámfogás. Szerintem,csak részben,mert más nem tenné ki veszélynek a virágait.A helyi újságok megírták,hogy megdézsmálták a tulipánokat,de a tulajdonos gyorsan helyettesítette,és mi továbbra is gyönyörködhetünk bennük.

Lehet elfogult vagyok,de jól érzem magam a virágok között.Sokan fotózzák,videózzák,mert nekik is tetszenek Marius virágai.Mit tehet Ilie Bolojan polgármester,ha látni akarja?A Polgármesteri Hivatalból elsétálhat ,mert csak néhány percre van.Ha nem,láthatja az interneten. Szerintem nagy vesztesség a városnak,hogy egy kicsit elvan " dugva " Marius virágai,pedig ha biztosították volna a helyet a Szent László téren, most ott gyönyörködnénk a virágokba.Szegényebbek lettünk,mert a város vezetőségének a kedvenc színe a szürke és fehér.

Mit tehetek?A központtól lesétálok az Ezredévi emléktérre,és nyugodtan gyönyörködhetek Marius virágaiba ... 

Eső után 
Egy Váradi fényképe. 
Egy Váradi fényképe. 
Egy Váradi fényképe. 
Egy Váradi fényképe. 
Egy Váradi fényképe. 
Egy Váradi fényképe. 
Egy Váradi fényképe. 
Egy Váradi fényképe. 
 Egy Váradi fényképe. 
Egy Váradi fényképe. 
 Egy Váradi fényképe. 
Egy Váradi fényképe. 
Teljes album : Egy Váradi Facebook 

Ha jön Váradra egy turista,hogyan találja meg ?

 

Színházi előadások a Festum Varadinumon

A Festum Varadinum nagyszínpadi produkcióinak sorát május 14-én a Traviata nyitja 
"A május 7–21. között zajló XXVI. Festum Varadinum programsorozat keretében hazai és magyarországi színházak előadásait látja vendégül a Szigligeti Színház. Újdonságként a színház két típusú Varadinum-bérleteket ajánl, amelyek a fesztivál öt előadására érvényesíthető." - írja a Bihari Napló.Teljes cikk : 


"A Festum Varadinum nagyszínpadi produkcióinak sorát május 14-én, vasárnap 19 órától az egri GG Tánc, a Gárdonyi Géza Színház tánctagozatának Traviata című produkciója nyitja. Az előadás Giuseppe Verdi azonos című operája alapján készült, és örök aktualitásával fontos kérdéseket vet fel: Átélve életünk személyes drámáit vajon hányszor térünk le mi magunk is a helyes útról? És egyáltalán, mit is jelent manapság a helyes út? Az Inversedance és a GG Tánc Eger együttműködésével született táncszínházi átiratban a Traviata két felvonása – az alkotópáros, Fodor Zoltán és Topolánszky Tamás eltérő látásmódjának és mozgásnyelvezetének köszönhetően – megkapó, elgondolkodtató és látványos előadást ígér.
Május 15-én két alkalommal, 10 és 11.30 órától kezdődően is műsorra tűzik az Árkádia Színpadon a debreceni Vojtina Bábszínház Szerencsés János, avagy az ördög három aranyhajszála című előadását.
Május 17-én, szerdán 19 órától Örkény István Macskajáték című drámájával érkezik Nagyváradra a békéscsabai Jókai Színház. Örkény legismertebb és legtöbbet műsorra tűzött előadásában Cs. Bruckner Adelaida szerepében a nemrég elhunyt Csíky Ibolya helyett lánya, Vindi Andrea színművésznő lép színpadra.

Tévedések vígjátéka
Május 18-án és 19-én, 19 órától a Tévedések vígjátéka című előadást mutatja be a Szigligeti Színházban a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata. A Shakespeare-komédia premierjét 2017 februárjában tartotta a társulat, rendezője pedig a többszörös díjazott Bocsárdi László rendező, a sepsiszentgyörgyi Tamás Áron Színház igazgatója. „Hogy helyzetem komikus-e vagy tragikus, csakis attól függ, honnan nézem: mikor a forgatag közepén állok, ha rajtam csattan minden ostor, amikor engem ütnek, inkább jajgatni lenne kedvem. Ha viszont sikerülne legalább egy pillanatra kívül kerülnöm, ha mindezt egy dombról nézhetném végig, ha a Holdról láthatnám saját nyomorult életem, biztosan nevetnék az egészen. De hát hogyan léphetnék ki ebből a pokoli játékból, míg azt sem tudom, mire megy ki valójában?” – áll az előadás színlapjában.
Március 21-én 16:30-tól az Árkádia Színpadon az egri Gárdonyi Géza Színház Vendégség című előadását tűzi műsorára a Szigligeti Színház. Páskándi Géza darabja Dávid Ferenc unitárius püspök meghurcoltatásának történetét dolgozza fel és értelmezi újra a rendszerváltást megelőző politikai élet besúgás-jelenségén keresztül.
A XXVI. Festum Varadinum záróelőadásaként a debreceni Csokonai Színház produkcióját tekintheti meg a közönség. Yasmina Reza Művészet című komédiája a művészetről való vitázás apropóján tulajdonképpen a barátságról tesz fel kérdéseket. Valóban képesek vagyunk elfogadni barátainkat olyanoknak, amilyenek? Vagy ez csak addig működik, míg konkrét helyzetbe nem kerülünk, melyben kiderül, hogy nézeteink nem mindenben egyeznek? Végül is mi a barátság? És ha nem élné túl a kíméletlen őszinteséget, lehet még barátságnak nevezni?

Utórendezvények
A Festum Varadinum utórendezvényei között kiemelt helyet foglal el Udvaros Dorottya Majdnem valaki című lemezbemutató koncertje. Az új lemez sok szempontból az 1985-ben bemutatott Átutazó világának folytatása. Bereményi Géza szövegei ezúttal is a férfi-nő viszony finom árnyalatait vizsgálják, a nyolcvanas évek hangulatát persze felváltotta napjaink világa – 21. század címmel született is egy dal. „Hiába az azóta eltelt sok-sok év, a szerelem ügye Gézát és engem is lázba tud hozni, és mindketten úgy érezzük, hogy még mindig van mondanivalónk és ezer kérdésünk róla”. Udvaros Dorottya Majdnem Valaki című koncertjében Hrutka Róbert vezetésével egy olyan zenekar közreműködik, akik külön külön is ismert, elismert tagjai a hazai zenei életnek. A különleges koncertre május 27-én, 19 órától kerül sor a Szigligeti Színház nagytermében.

Jegyek és bérletek
Az előadásokra két típusú Varadinum-bérlet váltható. A Varadinum A-bérlet a Traviata, a Macskajáték, a Tévedések komédiája, a Művészet, illetve a Vendégség című előadásokra érvényesíthető, ára pedig 50 lej. A Varadinum B-bérlet az egri színház Páskándi-előadása helyett Udvaros Dorottya koncertjét tartalmazza (ára 60 lej). A vendégelőadásokra ugyanakkor jegyek a színház jegypénztárában és online, a www.biletmaster.ro oldalon kaphatók.
Felhívjuk bérleteseink figyelmét, hogy a május 18-ai Tévedések vígjátéka című előadásra érvényesíthetőek a fel nem használt bérletek, a Fesztiválbérletek, ugyanakkor bérleteseink és a legalább tízfős csoportok kedvezményes, 13 lejes jegyeket is válthatnak."
Forrás : erdon.ro

Elindulhat az onkológiai projekt

Elindulhat az onkológiai projekt 
"Április 21-én Bihar megye fejlődése szempontjából fontos tanácskozás helyszíne volt a Megyei Tanács díszterme." -írja Ciucur Losonczi Antonius a Bihari Naplóban.Teljes cikk : 


"Körülbelül két hete tárgyaltak először erről, és az elmúlt napokban sikerült minden felelős személyt rávenni a részvételre, ami azt jelenti, hogy jelen voltak a Bihar, a Szatmár és a Temes megyei tanácsok elnökei, képviselve volt az Arad megyei önkormányzat, ott volt Florian Bodog egészségügyi miniszter, Bogdan Chirițoiu, az Országos Versenyhivatal elnöke és Marcel Boloş, az Észak-Nyugati Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója, valamint a RO-HU-s projektek menedzsment hatóságának képviselője. Áttörés született az állami segély témájában, ugyanis az utóbbi egy évben eddig nem sikerült konkrét biztosítékokat kapni arra, hogy a Bihar megyei egészségügyi projektet nem fogja az állami segély érinteni, vagyis perspektívában fennállt annak a veszélye, hogy pénzt kellett volna visszafizetni.

Előrelépés
Pásztor Sándor, a Bihar Megyei Tanács elnöke a Bihari Naplónak azt nyilatkozta: jelen pillanatban az ügy a bihari lobbinak köszönhetően eljutott a miniszterelnök asztaláig, illetve fel lett szólítva az egészségügyi és a fejlesztési minisztérium, hogy két hét alatt rendezze a megyékkel. Ezért zajlott a múlt pénteki találkozó, melynek eredményeképpen megszületik egy olyan, a Versenyhivatal által felvállalt levél, amelyben biztosítják a letett projektjeik alapján a megyéket, hogy nem esnek az állami segélyezés hatása alá, és emiatt nem kell majd visszafizessenek pénzösszegeket. Ugyanakkor megállapodtak arról, hogy Bihar megye esetében elindulhat az onkológiai projekt, és párhuzamosan parlamenti szinten fogják módosítani az egészségügyi törvényt úgy, hogy a jogi háttere is garantálva legyen ennek. „Nem akartuk a projektjeinket elindítani addig, míg ez a dolog nem tisztázódott, mert folyamatosan fennállt az a kockázat, hogy évek múlva visszakérik a pénzt” – hangsúlyozta.
A teljes projekt értéke amúgy 13 millió euró volt, de ebből jelen pillanatban megközelítőleg 4 millió eurót kulturális célra fordítanak, mert az egészségügyi minisztérium átiratban afelől biztosította a Bihar Megyei Tanácsot, hogy a legfontosabb onkológiai felszereléseket kormány és európai uniós alapokból finanszírozzák, tehát az önkormányzat mentesíteni tudta magát 4 millió eurótól, és ezt kulturális célokra fordítja, vagyis a múzeumra."
Forrás : erdon.ro




Győztes szemléletű magyarságtörténet

Győztes szemléletű magyarságtörténet 
"A nagy érdeklődésre való tekintettel újra Nagyváradon tartott előadást múlt csütörtökön Bíró András Zsolt antropológus kutató, a Kurultáj – Magyar Törzsi Gyűlés főszervezője." - írja Pap István a Bihari Naplóban.
Teljes cikk : erdon.ro

2017. április 23., vasárnap

Nagyvárad polgármester nélkül marad?

A PNL  17 megyei küldöttsége felajánlotta támogatását Ilie Bolojannak az elnöki székért folyó küzdelemben Erdélyben. A kérdés :Ilie Bolojan elfogadja a támogatást? Nagyvárad polgármester nélkül  marad ?Szerdáig választ ad. Nyilatkozata nagyon visszafogott volt. Ilie Bolojan többször volt Bukarestben mint kormánytag, vagy mint PNL főtitkár. Tisztában van mi vár rá. Feladja "birodalmát " Bukarestért? Eddig kevés időt töltött a fővárosban. Váradon hadja fiatal élettársát? Feladja a mega terveit ?Szerdáig választ kapunk a kérdésekre. Rajongó tábora nem szeretné elengedni azt a polgármestert, aki szerintük sokat tett a városért : "Ăsta a făcut ceva pentru  oraș".Ez igaz, de még nem tudjuk mennyibe kerültek és kerülnek a mega terveinek a költsége. Várjunk szerdáig  Szerintem maradni fog!

2017. április 22., szombat

Halottak húsvétja

"A nagyváradi Közterület-fenntartó Zrt. (ADP) arról tájékoztat, hogy április 22-én és 23-án, vagyis az ortodoxok által ünnepelt úgynevezett halottak húsvétján a Rulikowski temetőbe a következő órarend szerint lehet behajtani kocsival: április 22-én, szombaton 8–21 óra között, április 23-án, vasárnap viszont tilos behajtani autóval, kivételt képeznek azok, amelyek fogyatékkal élő személyt szállítanak, és az érintettek papírral bizonyítják ezt. E napon a létesítmény 8–22 óra közt tart nyitva. Személyi igazolványok ellenében a hozzátartozóknak eszközöket biztosítanak a sírok rendbetételére, illetve tisztítására."
Forrás : Bihari Napló/pressdisplay.com

2017. április 21., péntek

Megcsonkították Marossy Anna fáját - Mi a tanulság?

Megcsonkították a Baross (Dacia) híd közelében lévő nyárfát 

"Közleményt juttatott el szerkesztőségünkhöz Florin Budea, a Nyugati Szigethegység Ökölógiai Felügyelete Regionális Központjának igazgatója (CRSE), amelyben azt sérelmezi, hogy április 19-én megcsonkították Nagyváradon a Baross (Dacia) híd közelében a Sebes-Körös partján azt a nyárfát, amelyet annak idején egy környezetvédelmi akció keretében Marossy Anna időközben elhunyt neves váradi biológus és környezetvédő fogadott örökbe." - olvasható a Bihari Naplóban.Teljes cikk : 


"Florin Budea szerint a fakorona nem szakszerű levágása, valóságos megnyirbálása tette tönkre a fát, és felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a városban történő hasonló ún. karbantartásoknak rendszerint az a vége, hogy a fák elpusztulnak."
Forrás : erdon.ro 

Mi a tanulság?A Bihoreanul helyi román nyelvű lapban megjelent egy cikk,melyet ha elolvass,több információ birtokába juthat az ebihoreanul.ro-n.

Fotók
  


 
Forrás : ebihoreanul.ro

Ismét felteszem a kérdést : Mi a tanulság?A hozzá nem értők kerültek a helyi vezetőségbe.Ez tapasztalható néhány évtizede Nagyváradon.Csak ez elmúlt néhány évben több ezer fát vágtak ki a városunkban.Miért?Mert a város vezetőségének nem a zöld tetszik,hanem a szürke szín.Marossy Anna már nem védheti meg az örökbefogadott,fáját.Talán mi még tehetünk valamit '''

Gozsdu szobor a gazok között - Mit várhatnak a váradi magyarok a városvezetéstől ?

 
Gozsdu szobor az Őssi strandon.Fotó : ebihoreanul.ro

A Bihoreanul helyi román lap felfedezte Gozsdu szobrot az Őssi strandon a gazok között.Miért van ott a híres Gozsdu szobor?A lap megírja a választ a ebihoreanul.ro-n. 

 Ha elfeledkeznek a saját híres politikusaikról a város vezetése,mit várhatnak a váradi magyarok tőlük?A város vezetésétől ne várjunk sokat, mert ez az eset is azt bizonyítja,a kultúra,a történelem nincs a prioritást élvező céljaik között.Ha megnézzük a város vezetésének,valamint a helyi tanácsosok összetételét,bele kell törődni,hogy a következő választásig nem lesz kedvező fordulat a váradi magyarságot érintő kérdésekben.A város vezetőinek a célkitűzései között elsősorban a várost átalakító nagy projektek szerepelnek.Van bő három év,hogy a váradi magyarok felébredjenek,és valamiféle egységbe tömörülve tudják védeni a magyarság érdekeit Nagyváradon.Ez a jelen helyzetben nem lehetetlen,de távolinak tűnik.Addig el kell viselni a város vezetésének a döntéseit.

Fotók
  
 
 
Forrás : ebihoreanul.ro

Ki volt Emanuil Gojdu,eredeti nevén Gozsdu Manó?Borovszky - Magyarország vármegyéi és városai című könyvében ezt olvashatjuk :
 
Gozsdu Manó 

"Gozsdu Manó, legfőbb itélőszéki bíró, a Lipót-rend lovagja, született 1802. február 12-én Nagyváradon. 1824-ben ügyvédi oklevelet nyert s Vitkovics Mihály, a magyar-szerb költő és ügyvéd mellett nyert alkalmazást. Kazinczy, Virág Benedek, Berzsenyi Dániel, Fáy András, a Kisfaludyak gyakran megfordultak Vitkovics házánál s a velök való érintkezés következtében megszerette a magyar irodalmat. Az ő érdeme részben, hogy a törvénykezési nyelv, a pesti és a budai tanácsoknál s a pesti görög-román egyháznál a magyar lett. 1860-ban a kormány Krassó-megye főispánjává nevezte ki. 1866-ban Tenke biharmegyei községet képviselte az országgyűlésen. Meghalt 1870. február 3-án, Pesten. Mint szónok kiváló hírnévre tett szert. Közremunkált a magyar és román nép békés egyetértésének fentartásában. 220 ezer forintot hagyott nevelési czélokra. Szépirodalmi dolgozatai a Szépliteraturai Ajándékban (1826) jelentek meg." 
Forrás : mek.oszk.hu

Bányavirág, A mizantróp és Honthy-est a színházban

 
"Stúdióelőadások és a Szigligeti Társulat utolsó nagyszínpadi bemutatója kapott helyet a nagyváradi Szigligeti Színház áprilisi műsorrendjében." - írja a Biharország.

"Április 23-án, vasárnap 19 órától ismét műsorra kerül Székely Csaba nagysikerű tragikomédiája, a Bányavirág. A Hunyadi István által rendezett kortárs alkotás egy tradicionális székely közösség hanyatlását mutatja be a szerzőre jellemző humorral és iróniával.

Április 28-án, pénteken 19 órától mutatja be a Szigligeti Társulat Molière A mizantróp című nagyszínpadi komédiáját. Az előadásról a rendező, Novák Eszter a következőket írta: „Az embergyűlölő. Mit jelent ez, lehet-e vegytisztán és általában gyűlölni az embert? Vajon az emberre vagy a társadalmi viselkedésformákra, az álszentségre, a simulékonyságra, az őszintétlenségre haragszunk-e, amikor felfedezzük a bennünk élő mizantrópot? Molière főhőse, Alceste is nehezen igazodik el ezen, főképp hogy szerelme és barátsága a tét. Hatalmas vitában áll a körülötte lévő világgal, barátjával (a filantrópiát képviselő Philinttel) és talán elsősorban önmagával. Ez a vita éppen 550 éve tart — írók, színészek, színházrendezők és nézők milliói vesznek részt benne —, és még nem dőlt el. Még azt is nehéz eldönteni, hogy nevessünk vagy inkább sírjunk rajta — illetve önmagunkon.” A premierre a Szigligeti-bérletek érvényesek. A második előadásra április 29-én, szombaton 17 órától kerül sor (Papp Magda-bérlet).

Április 30-án, vasárnap a Honthy Hanna operettprimadonnának emléket állító Hol van az a nyár? című zenés időutazásra hív minden érdeklődőt a Szigligeti Színház. „Hol van az a nyár? - ezzel a címmel viszünk színre egy játékot, ami nagyon is hasonlít a valóságra. Hőse és sztárja maga Honthy Hanna, az ’utolsó nagy primadonna’ – ahogy már életében leginkább emlegették, meséje pedig egy kicsit a magyar operett története is, bukások és főleg sikerek sorozata, elvégre olyan házi szerzői voltak, mint Kálmán Imre, Lehár Ferenc, Lajtai Lajos, Erdélyi Mihály” – olvasható a produkció ismertetőjében.

Az előadásokra jegyek a színház jegypénztárában, valamint online a www.biletmaster.ro oldalon kaphatók. "
Forrás : biharmegye.ro