A közélet sűrűjében
A dinasztia alapítója egyre-másra vállalt közéleti feladatokat a kiegyezés után gyorsan fejlődő Nagyváradon. 1869-ben a város iskolaszékének elnöke, 1875-ben az ügyvédi kamara megalakulásával annak szintén elnöke lett. Az egyesületben hetente szakszerű felolvasásokat tartottak, megvitatva a jog- és igazságszolgáltatás napirenden levő kérdéseit. A református egyház 1877-ben megválasztotta őt segédgondnokának, az 1881. október 31-i debreceni zsinat egyik jegyzőjévé választatott, a fontosabb kérdések tárgyalásánál gyakran szólalt fel az egyházalkotmányi bizottságban.
1885-ben Sipos Orbánnak, Bihar vármegye tanfelügyelőjének kezdeményezésére megalakult a Nagyváradi Tanító-Kör, díszelnökei Ritoók Zsigmond és Zajnay János apátkanonok lettek. Jól menő ügyvédi irodája jövedelméből megvásárolta a megyeházával szembeni saroktelket, és a református egyháznak adományozta, hogy azon egy leánynevelő intézetet építsen részben internátusnak, részben tanítóképzőnek. 1905-ben – Ritoók Zsigmond elhunyta után – nyílt meg a később Lorántffy Zsuzsannáról elnevezett tanítóképző a gyakorló elemivel, s rövidesen virágzó iskola lett belőle.
Földijét, a Nagyváradon született Szilágyi Dezsőt Tisza Kálmán 1889-ben nevezte ki kormánya belügyminiszterének. Szilágyi államtitkárul óhajtotta maga mellé venni, de Ritoók nem kívánt a fővárosba költözni. Mint nagytekintélyű jogászt 1891-ben a nagyváradi ítélőtábla elnökévé nevezték ki. A királyi ítélőtábla hatásköre az aradi, gyulai és nagyváradi törvényszék területére terjedt ki.
A közíró
Bár egyre-másra vállalta fel az újabb közéleti teendőket a múzeumalapító Biharvármegyei Régészeti és Történelmi Egylet, a Szigligeti Társaság választmányi tagjaként, idejéből újságírásra is futotta. Egyike volt a gyarapodó nagyváradi lapok rendszeresen közlő külső munkatársainak. A lapok megjelenése serkentő hatással volt a gyorsan fejlődő város szellemi életére, ugyanakkor a századforduló magyar irodalmi forradalma számára is értő közönséget nevelt. Ritoók cikkei a Nagyvárad, a Szabadság, a Népnevelési Közlöny, a Protestáns Szemle hasábjain jelentek meg. Írt a közigazgatás központosításról, egyházszervezési, nevelési kérdésekről, a községi iskolák védelméről, a nők társadalmi és jogi helyzetéről, az alkoholizmus elterjedéséről.
Ady Endre nagyra értékelte publicisztikai tevékenységét, ennek írásaiban többször is tanújelét adta. 1905 áprilisában az immár Budapesten tevékenykedő Ady így méltatta őt: „Kialudt az élet-lángja egy nemes, magyar, ritka egyéniségnek. Egy puritán lelkű, tiszta elméjű ember, kinek életfelfogása volt: soha alacsony eszmék közt nem cammogni, s elvégezni minden munkát s amihez erőnk van, halt meg ma reggel Nagyváradon, hol élt a puritánságnak, munkának, szabadelvűségnek, lelkesedésnek és magyarságnak ez a tipikus alakja.”
Forrás : biharmegye.ro
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése