Látogassa meg Nagyváradot a Google Street Viewen '

Látogasson Nagyváradra a Google Street Viewen ' Kezdje a Borsi úton. Kattintson a linkre a instantstreetview.com-ra '

2020. szeptember 20., vasárnap

Elkészült Szent László új lovasszobra - Hol lesz felállítva ?

 

 
"Várad magyar közösségének több évszázados vágya teljesülhet, ugyanis jelentős magyarországi támogatással készül a városalapító szent király impozáns lovas szobra, melynek időközben már végeztek az öntésével."
A fotón Deák Árpád szobrász Szent László lovasszobor makettel. Forrás : biharmegye.ro 

Kétségkívül a médiát a Covid-19 és a közelgő helyhatósági választások hírei uralják. A Biharország cikkében nagyon jó hírről olvashattunk, elkészült Szent László új lovas szobra. Szerzője Deák Árpád szobrász bemutatta alkotását, mellyen az utolsó " simításokat " végzi. Hol fog állni? A nagyváradi várban.Van olyan óhaj, mely szerint a a nevét viselő Szent László (Unirii) téren legyen felállítva, melyre nagyon kevés az esély, mert a régi lovasszobor helyén Hohenzollern I. Ferdinánd román király szobra áll. Álmodni lehet,de nincsen reális esélye, igaz már voltak bizonyos " akciók " ,de azok nem lettek sikeresek.Marad a végleges helye a várban.Az új lovasszobornak joggal örvendhetünk. Idézek a Biharország cikkéből : 

"A lovas szobor 2017-ben elkészült makettje alapján az alkotó, Deák Árpád a kétszeres életnagyságúra tervezett szobor vasvázra épített agyagváltozatán dolgozott, ennek alapján öntötték bronzba szent királyunk mását a munkával megbízott zimándújfalui (Arad megye) öntőműhelyben.

„Évekkel ezelőtt olvastam, hogy volt egy Szent László lovas szobor a váradi várban, melyet a Kolozsvári testvérek készítettek a XIV. században. Habár valószínű, hogy Kolozsvári Márton és György itt, Nagyváradon készítette a három szent király álló és Szent Lászlónak a művészettörténetben különleges helyet elfoglaló lovas szobrát, sajnos egy pár vázlatos ábrázoláson kívül semmilyen nyom nem maradt utánuk” – válaszolta Deák Árpád képzőművész arra a kérdésünkre, honnan ihletődött a szobor megtervezésekor. „Több vázlatot is készítettem, foglalkoztatott egy olyan történelmi személyiség alakja, aki a romanika korában élt, a gótika és a reneszánsz idején teljesedett ki a kultusza, s akinek szakrális jelenléte a dél-olaszországi Altomontétól Vilniusig, a Felvidéktől Bolognán át Székelyderzsig meghatározta az eszményi lovagideált. S ami nagyon fontos: utóélete Nagyváradon teljesedett ki, máig ható szellemi jelenlétként” – tette hozzá.

„A hermában talált koponya antropomorfológiai vizsgálata után elkészítették az arcrekonstrukciót, ezt is figyelembe vettem. Ami a hagyomány szerint közvetlenül kötődik a királyhoz, az a zágrábi katedrális kincstárában őrzött palást. A szakirodalom szerint eredete a XI. századi Szicília lehetett. A palást hatszögű, stilizált virágmintás motívumait felhasználtam a kompozícióban. A koronával kapcsolatosan a Salamon király obulusán szereplő hercegi abroncskoronát tartom a legvalószínűbbnek, ilyen lehetett László koronája is” – árulta el az alkotó."


Milyen lehet Szent László új lovasszobra. Nézzen meg két fotót ' 


Forrás : Cseke Attila / Facebook

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése