Látogassa meg Nagyváradot a Google Street Viewen '

Látogasson Nagyváradra a Google Street Viewen ' Kezdje a Borsi úton. Kattintson a linkre a instantstreetview.com-ra '

2014. július 11., péntek

Az Erdélyi Helikon marosvécsi találkozója 1935-ben

 
Forrás :  facebook.com 

Adatok az Erdélyi Helikonról 

 
Erdélyi Helikon (1928. július)

Erdélyi Helikon havonta megjelenő szépirodalmi és kritikai folyóirat. 1. száma 1928 májusában, az utolsó 1944 szeptemberében jelent meg Kolozsvárt.
Címe 1936-37-ben Helikon. Felelős szerkesztője eredetileg Kós Károly, a főszerkesztő mindvégig Kisbán Miklós (Bánffy Miklós). Indulásakor Áprily Lajos, 1929 júliusától Kuncz Aladár, 1931 októberétől Lakatos Imre, 1932 januárjától Kós Károly szerkeszti (mellette helyettes szerkesztő Kovács László). 1934 januárjától a címlap belső oldalán Kovács László van szerkesztőként feltüntetve, ez azonban a külső címlapon csak 1942 áprilisától szerepel. Kiadója az Erdélyi Szépmíves Céh.
Teljes cikk : hu.wikipedia.org 

Az írói gárda és az olvasóközönség megszervezése után az irodalmi élet kulcskérdése a könyvkiadás fellendítése lett. A könyvek vonzó kiállításáról, a vásárlóhálózat szélesítéséről és elfogadható írói honoráriumokról kellett sürgősen gondoskodni. Sok kérészéletű próbálkozásból végül is két kiadó erőfeszítéseit koronázta siker. Az egyik, a Minerva 1920-ban alakult a hivatalos erdélyi magyar politikusok és az egyházi vezetők igazgatása alatt. Az írók, az irodalmi élet stabilizálódása szempontjából azonban a másik kiadó, az 1924-ben alapított Erdélyi Szépmíves Céh játszott vezető szerepet. Ennek a kiadónak az életrehívásával kezdődött tulajdonképpen a romániai magyar irodalom második szakasza, amelyik hozzávetőlegesen az évtized végéig tartott. Az Erdélyi Szépmíves Céhet hat író: Kádár Imre, Kós Károly, Ligeti Ernő, {933.} Nyirő József, Paál Árpád, Zágoni István terveli ki, elsősorban Kós Károly elképzelései alapján, ő adja a kiadó nevét is. Az eredeti tervek szerint az addig szegényes kivitelű könyvekkel szemben vonzó külsejű, illusztrált köteteket akartak két változatban megjelentetni, egy amatőr-sorozatot néhány száz előfizető részére és egy nagyobb példányszámú olcsóbbat, az előbbi kiadás nyereségéből. Az írók tisztes honoráriumáról is gondoskodni kívántak és saját nyomda létesítését határozták el. A Céh 1925-ben meg is kezdte működését, de igazi jelentősége akkor bontakozott ki, amikor 1926-ban megalakult az Erdélyi Helikon írói csoportosulás, és kezébe vette a kiadót, amely később nemcsak a Helikon-írók könyveit adta ki, hanem hasonló nevű folyóiratukat is, 1928-tól kezdve, tizenhét éven át.
Teljes cikk : mek.oszk.hu 


Adatok Marosvécsről : adatbank.transindex.ro


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése