Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Fényesen világítanak az emlékezés lángjai halottak napján.Forrás : hu.wikipedia.org
Európában és más kontinenseken emberek milliói mennek a temetőbe ezekben a napokban,kezükben virág, koszorú,gyertya.Miért mennek?Mert megemlékeznek az elhunyt hozzátartozókról,barátaikról,ismeréseikről.A temetők ilyenkor benépesülnek, megszépülnek, ragyognak.Halloween ünnepet alig ismertük,csak az utóbbi években lett szokás.Feltevődik egy kérdés : Az őskeresztények is megünnepelték ezeket az ünnepeket? A válasz : Nem.Miért? Mert jóval később lettek hivatalos ünnepek a keresztény egyházakban.Ezt írja a Wikipedia: "A kereszténység elterjedésekor az őskeresztény gyakorlat az volt, hogy a Biblia kijelentéseivel ellentétes ünnepeket nem fogadtak el".Mindenszentek-Halottak Napja-Halloween ünnepekről olvashat az alábbiakban.
Mindenszentek
Fra Angelico: Mindenszentek, National Gallery, London.Forrás : hu.wikipedia.org
"A mindenszentek vagy mindenszentek napja (röviden mindszent; latinul Festum Omnium Sanctorum) az üdvözült lelkek emléknapja, melyet a katolikus keresztény világ november 1-jén ünnepel. Ekkléziológiailag a megdicsőült Egyház (latinul ecclesia triumphans) ünnepe. A még élők a »küzdő egyházat« (ecclesia militans) a már meghalt és tisztítótűzben bűnhődők a »szenvedő egyházat« (ecclesia patiens), az üdvözültek pedig a »diadalmas egyházat« (ecclesia triumphans) képviselik. Az ünnep 741-ben, III. Gergely pápa idején jelent meg először a megemlékezés napjaként. Jámbor Lajos frank császár 835-ben IV. Gergely pápa engedélyével már hivatalosan is elismerte az új ünnepet. Egyetemes ünneppé IV. Gergely pápa tette 844-ben. A katolikus és az ortodox keresztény egyházak ünnepe Magyarországon 2000-től újra munkaszüneti nap."
Teljes cikk : hu.wikipedia.org
Halottak Napja
Franz Skarbina: Halottak napja (1896), Nemzeti Galéria, Berlin, Németország.Forrás:hu.wikipedia.org
A halottak napja (latinul Commemoratio omnium Fidelium Defunctorum) keresztény ünnep az elhunyt, de az üdvösséget még el nem nyert, a tisztítótűzben lévő hívekért. A katolikusok november 2-án tartják, ekkléziológiailag a "szenvedő egyház" (ecclesia patiens) ünnepe, a Mindenszentek november 1-i főünnepét követő ünnepnap, amikor a »küzdő egyház« (ecclesia militans) a »szenvedő egyházról« (ecclesia patiens)
emlékezik meg. Ezen a napon sokan gyertyát, mécsest gyújtanak elhunyt
szeretteik emlékére, és felkeresik a temetőkben hozzátartozóik sírját.
Magyarországon a halottak napja fokozatosan vált a katolikus egyház
ünnepnapjából – általános, felekezetektől független – az elhunytakról
való megemlékezés napjává.
Története
Az ókori rómaiak őseiket és hőseiket istenként és félistenként
tisztelték. A holtak tiszteletének szánt, róluk megemlékező ünnep már az
ókori Rómában is létezett feralia néven. Február 22-én minden római család megülte a caristiát,
a kölcsönös szeretet ünnepét, s egymást megajándékozva, vidámsággal
oldották föl a feralia komorságát. A holtakról való megemlékezés az
ókereszténység kora óta, a 3. századtól, minden liturgiában megtalálható volt a Szentmisében. Az egyházban először 998-ban ünnepelték önálló ünnepként a Halottak napját. Szent Odiló clunyi bencés apát kezdeményezése volt, hogy a mindenszentek napja után, amely az üdvözült lelkekre emlékezik, emlékezzenek meg valamennyi elhunyt hívőről is.
Teljes cikk : hu.wikipedia.org
Halloween
A halloween szimbóluma, a töklámpás (Jack-o'-lantern). Forrás: hu.wikipedia.org
Az ünnep őse a pogány kelta boszorkányok, kísértetek és egyéb démonok ünnepe, a samhain volt október 31-én, amely egy kelta halálisten, a druidák istene, Crom Cruach(en) kultuszában gyökerezik. A május 1-jei beltane ünnep az október 31-ei samhain ünnep „ellenpontjaként” az esztendő „napos” felének eljövetelét jelentette, amin emberáldozatokat is bemutattak a druidák.
A Halloween ünnepben idővel összemosódott a római Pomona, a gyümölcsfák és kertek istennőjének ünnepe; a Parentalia, a holtak tiszteletének szánt nap; a Lemuralia ünnep, ami a római vallásban olyan ünnep volt, amelynek során az ókori rómaiak ördögűzési rítusokat hajtottak végre, hogy kiűzzék a halottak rosszakaratú és félelmetes szellemeit a házaikból; valamint a pogány kelta samhain ünnep, amit október 31-én tartottak, és amit ők az óév utolsó napjának is tekintettek. A druidák hite szerint a szellemek, azok közül is inkább a gonoszak, ilyenkor látogattak fel az élő emberekhez az alvilágból."
Teljes cikk : hu.wikipedia.org
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése