Oldalak

2014. november 23., vasárnap

Az északi hadszíntéren

 
„A nagyváradi 4. honvéd gyalogezred a debreceni 3. honvéd gyalogezreddel együtt a 39. dandárt alkotta, és a nagyváradi 20. honvéd gyaloghadosztály kötelékébe tartozott. A hadosztály másik dandárja a 81. honvéd dandár volt, ebbe tartozott az 1-es budapesti és a 17-es székesfehérvári honvéd gyalogezred. A hadosztály kezdetben a 2. osztrák–magyar hadsereg temesvári VII. hadtestének volt a része - írja Péter I. Zoltán a cikkében , mely megjelent a  Várad folyóiratban .

A fenti ezredek 1914. augusztus 24–25-én a Dnyeszter folyó melletti Bursztynnál rakodtak ki, és néhány nap múlva Rohatyn település mellett estek át a tűzkeresztségen. Súlyos, nagy vesztességeket követelő harcok kezdődtek. A négyesek több esetben hősies ellentámadással foglalták vissza a mások által elvesztett állásokat. A harcok során érzékeny veszteség keletkezett a tisztikarban is. Ránffy ezredes megbetegedett és az ezredparancsnokságot alig húsz nappal a bevonulás után Kratochvil Károly alezredes vette át, aki ezt követően az ezred parancsnoka maradt több mint három éven keresztül.
 
Az 1914-es őszi harcok után megkezdődött a hadsereg visszavonulása a Kárpátok felé. A nagyváradi honvédek még a legnehezebb körülmények között is több esetben sikeres ellentámadással megállították az őket üldöző oroszokat. Lubatownál egy támadás során száznál több foglyot ejtettek, sok hadianyagot és puskát zsákmányoltak.
 
A kárpáti téli csaták emberfeletti helytállást követeltek a magyar ezredektől. Nemcsak az ellenséggel kellett harcolniuk, hanem meg kellett küzdeni a rettenetes hideggel is. A 4-es honvédek a Korumkó-hegyháton számos ütközetet vívtak az orosz csapatokkal, s a túlerővel szemben megvédték állásaikat.
 
A központi hatalmak 1915. május 2-án Gorlicénél áttörték az orosz arcvonalat és a sikeres támadás után megkezdődött az ellenség üldözése. A helyzet kedvezett a Kárpátokban eddig védekezésben levő magyar alakulatoknak is. A nagyváradi honvédek 1915. május 7-én indították támadásukat a Weretyszow hegyen húzódó jól megerősített orosz fővédelmi állások ellen. Az oroszok heves tűzzel árasztották el a támadókat, akik késő este kézitusa után elfoglalták az orosz állásokat. A harc után Kratochvil Károly ezredparancsnok az elfoglalt orosz állásba hozatta az ezredzászlót. Az ezeréves határon a zászló alatt, tábortűz világánál meghatottan énekelték a katonák a magyar Himnuszt. A hegy birtokbavételével az utolsó orosz csapattól is megtisztították Magyarország területét és itt is megkezdődött az orosz csapatok üldözése.
 
Az ezred május 11-én állt utoljára harcban Wola Piotrowánál. 1915. május 19-én a katonákat visszarendelték Vidrányba, mert új harctéren tervezték bevetni őket.”16
 
A továbbiakban a hátországi eseményeket ismertetjük.
 
Teljes cikk : varad.ro

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése