Oldalak

2019. március 17., vasárnap

Váradon külön ünnepeltek március 15-én

Külön ünnepeltek Váradon március 15-én.A politikai érdekek miatt egy napra sem sikerült "félretenni " a nézetkülönbségeket.Sem az RMDSZ ,sem az EMNP nem tett egy lépést az egység felé.Mi történt?

Semjén Zsolt Nagyváradon: minél több erdélyi képviselje az összmagyarságot az Európai Parlamentben

Fotó: Facebook/Bihar megyei RMDSZ 
Fotó: Facebook/Bihar megyei RMDSZ


"Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szerint az egyetemes magyarságnak is szüksége van arra, hogy minél több erdélyi magyar képviselje az összmagyarságot az Európai Parlamentben. A kereszténydemokrata politikus Nagyváradon, Szacsvay Imre szobra előtt beszélt erről a nemzeti ünnepen, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) központi rendezvényén." - irja a Bihari Napló az MTI cikkére hivatkozva.Teljes cikk : 


Semjén Zsolt felidézte: Nagyvárad sokat tett 1848-49-ben a magyar szabadságért, amiért a kései utódok köszönettel tartoznak a városnak. Úgy vélte: a forradalom csoda volt. Elbukott, de mégis győzött.
Kijelentette: az európai parlamenti választások előtt “őseink és hőseink azt üzenik nekünk, hogy mindnyájunknak el kell menni, és politikai akaratunk kifejezésével megvédeni értékeinket és érdekeinket Európában”.
A KDNP-s politikus úgy vélte: “ma is veszélyben a haza, de nem csupán a mi hazánk, ma is veszélyben a szabadság, de nem csupán a mi szabadságunk, ma is veszélyben a jövő, de nem csupán a mi jövőnk”. De míg 1848-49-ben pontosan azonosítható volt az ellenség, manapság csak a hatása érezhető az élet minden területén: a politikában, a gazdaságban, a társadalomban, a szokásokban, a magánéletben és lassan már a fejekben is. “Európa lelkét vesztve sutba dobta értékeit: a hitet, a nemzetet, a családot” – fogalmazott Semjén Zsolt.
A nagyváradi ünnepségen Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke felidézte: a bihari március 15-ét az teszi különlegessé, hogy a térségnek olyan hősei vannak, akik jelentősen alakították a forradalom menetét. A forradalmi követelések 12 pontját Irinyi József, a bihari Albis szülötte fogalmazta meg, testvérét, Irinyi Jánost, a gyufa feltalálóját Kossuth az ágyúöntés és a puskaporgyártás felügyeletével bízta meg.
A politikus kijelentette: amikor az erdélyi magyarok a méltóságot kérik számon, nem akarják elvenni mások méltóságát. Amikor a nemzeti és közösségi szimbólumaikat használják, nem akarnak semmit elvenni a román barátaiktól. Csupán önvédelemből válaszolnak a nemzeti szimbólumok elleni támadásokra és a gyűlöletbeszédre.
Kelemen Hunor kijelentette: a kisebbségi lét olyan, mint a folyók árterületén, az áradásoknak kitéve élni. “Egyik nap még békésnek látszanak a viszonyok, a másik nap viszont hirtelen pusztító indulatok törnek fel, szinte minden érzékelhető átmenet nélkül” – fogalmazott. Úgy vélte, csak állandó építkezéssel lehet elérni, hogy az erdélyi magyarság élet- és versenyképes közösség maradhasson a pragmatikus transzilvanizmus jegyében.
A nagyváradi ünnepség több ezer résztvevője a Szacsvay-szobortól fáklyás felvonulásra indult a Petőfi-szoborig." 

Forrás : erdon.ro 

Semjén Zsolt teljes beszédét olvashatja a Debrecen Nagyváradi Értesitő cikkében. 
Kelemen Hunor teljes beszédét olvashatja a Debrecen Nagyváradi Értesitő cikkében.



A mindennapi békés harcok megvívására buzdított Tőkés László


Fotó: Mohácsi László Árpád
Fotó: Mohácsi László Árpád 


"A mindennapi békés “élet-, igazság- és szabadságharcok” megvívására biztatta hallgatóságát Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke azon a nagyváradi rendezvényen, amelyet az általa vezetett tanács szervezett a nemzeti ünnepen Szacsvay Imre szobránál pénteken." - irja a Bihari Napló az MTI  cikkére hivatkozva.Teljes cikk : 

Kijelentette: ma a magyar forradalom és szabadságharc szelleme iránti hűség azt mondatja: “Nem engedünk a ’48-ból”. Az “ellopott temesvári forradalomra” utalva hozzátette: “ugyanígy a ’89-ből sem engedhetünk”.
A magyarság a szabadság népe, hiszen a Habsburgok uralma, a szovjet kommunizmus és a Ceausescu-diktatúra ellen is fellázadt. “Szakadatlan és leveretett szabadságharcaink mai, március üzenete azonban nem a kudarc, a beletörődés, az önfeladás és a meghátrálás, hanem az újrakezdés, a folytatás és a kitartás, hiszen szabadság nélkül élni nem lehet” – jelentette ki.
Tőkés László szerint ma a tudatot megszállni akaró globalista, baloldali liberális, utódkommunista nacionalista hatalmakkal kell szembeszállni.
Petőfi Nemzeti dalának a verssorát idézve kijelentette: elérkezett az idő, hogy az erdélyi, külhoni magyarok is talpra álljanak.
“Az olcsó hivatalos sikerpropaganda helyett végre őszintén szembe kell néznünk valós helyzetünkkel, és ekképpen cselekednünk. Az európai közösség sem tud segíteni rajtunk, hogyha mi magunk megalkuszunk, sorsunk irányítását kiengedjük a kezünkből, és restek vagyunk a cselekvésre” – jelentette ki.
Tőkés László kitért arra, hogy a nagyváradi magyarság megosztottan ünnepel. Az EMNT és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) híveinek ünnepsége után egy órával a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) ünnepsége következik, az 1849-es magyar függetlenségi nyilatkozat megszövegezéséért és aláírásáért kivégzett Szacsvay Imre országgyűlési jegyző szobra mellett.
“Orbán Viktorék sem tudnak együtt ünnepelni Gyurcsányékkal, még hogyha a nemzet közösségében valamennyi ünneplővel együtt is éreznek” – mondta.
Csomortányi István az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) Bihar megyei elnöke beszédében kijelentette: azért olyan nagyok a különbségek az erdélyi és a magyarországi magyarok kilátásai közötti különbségek, mert Magyarországon ugyan “1989-ben nem volt forradalom, de lett rendszerváltás”. Hozzátette: “itthon volt forradalom, de nem volt rendszerváltás”." 

Forrás : erdon.ro 

Tőkés László teljes beszédét olvashatja a Debrecen Nagyváradi Értesitő cikkében. 
Csomortányi István teljes beszédét olvashatja a Debrecen Nagyváradi Értesitő cikkében. 

Videók.Forrás : Facebook 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése