Oldalak

2019. január 12., szombat

Hogyan számolják ki nyugdíjunkat az új törvény értelmében?

A nyugdíjkiszámítási képlet értelmében a nyugdíj összege egyenlő az összegyűjtött pontok száma és a referenciapont értékének szorzatával


"Az elmúlt időszakban sokat, sokféleképpen nyilatkoztak az új nyugdíjtörvényről. Az országos sajtóban megjelent értékelések azonban az átlagember számára nem tették érthetőbbé a törvényt, s annak jogosultságát. Pedig ez a kérdés fontos, hiszen mindnyájunkat érint." - írja Derzsi Ákos szenátor a Bihari Naplóban. Jó lesz ha a könyvjelzők közzé tesszük a cikket és megosszuk másokkal.Kérdés : Ez a végleges törvény?

"Mint szenátor, végig részt vettem a szenátus munkaügyi bizottságában zajló munkálatokban, ezért is döntöttem úgy, hogy mindenki által érthető megvilágításba helyezzem a törvény egyik nagyon fontos előírását, éspedig a nyugdíjszámítás módját. Kezdeném ott, hogy többek között azért kellett egy új törvénykezési rendszert kidolgozni, mivel az eddig hatályban lévő törvény oly sok módosítást szenvedett, hogy nagyjából átláthatatlanná vált a nyugdíj kiszámítási módozata. És akkor most lássuk, miként tudjuk kiszámolni nyugdíjunkat az új törvény szabályai szerint. A nyugdíjkiszámítási képlet értelmében a nyugdíj összege egyenlő az összegyűjtött pontok száma és a referenciapont értékének (vpr) szorzatával. Az összegyűjtött pontok számát az éves pontszámok összege adja. Az éves pontszámot úgy kapjuk meg, hogy a havi pontszámok összegét elosztjuk 12-vel. A havi pontszám egyenlő a bruttó jövedelem és az országos bruttó átlagbér hányadosával. A referenciapont értéke 2021-ben 75 lej lesz. A referenciapont értékét úgy számolták ki, hogy a nyugdíjpont 2021-re előirányzott értékét, 1875 lejt elosztottak 25-tel, azaz az átlagos szolgálati idővel. A törvény több szakaszban lép életbe 2021 szeptemberéig. A nyugdíjpont értéke a kormányprogramnak megfelelően emelkedik a következőképpen: 2019-ben 1265 lej, 2020-ban 1775 lej, 2021-ben pedig 1875 lej lesz. 2022-től a referenciapont értékét kiigazítják az éves inflációs rátával. 

Minimálnyugdíj 

A minimálnyugdíjat az aktuális év országos bruttó minimálbéréből számolják ki. Azok a személyek, akik legalább 15 év szolgálati idővel rendelkeznek, az országos bruttó minimálbér 45 százalékát kapják, amelyhez hozzáadnak még 1 százalékot minden 15 fölött teljesített szolgálati évért, nem haladva meg a 75%-ot. Azok a személyek, akiknek szolgálati ideje 10 és 15 év közé esik, az országos bruttó minimálbér 40 százalékát kapják, amelyhez hozzáadnak még 1 százalékot minden 11 és 14 év (bezárólag) között teljesített szolgálati évért. Ha valakinek az újraszámolás után nagyobb összegű nyugdíj jön ki, akkor azt fogja megkapni ezután. A 15 évnél kevesebb szolgálati idővel rendelkezők nyugdíját újraszámolják az új képlet szerint, és ha a minimális társadalmi segélynél kisebb összeg jön ki, akkor választhatják ez utóbbit. Ezeknek a személyeknek három hónap áll rendelkezésükre a törvény életbe lépése előtt, hogy válasszanak a nyugdíj és a minimális társadalmi segély között. A döntést postán, a nyugdíjpénztártól kapott felbélyegzett borítékban kell közölni. Azoknak, akik három hónap alatt nem döntenek arról, hogy melyiket választják, a szolgálati idő alapján kiszámított nyugdíjat folyósítják. "

Derzsi Ákos szenátor, 
a szenátus munkaügyi  bizottságának tagja

Forrás : biharinaplo.ro

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése