Oldalak

2018. október 29., hétfő

Püspökök a főtéren, Szent László a várban - Életrajzuk

Püspökök a főtéren, Szent László a várban 
"A nagyváradi helyi tanács megszavazta Roman Ciorogariu ortodox és Demetrie Radu görögkatolikus püspök egész alakos szobrainak a köztérre helyezésére vonatkozó határozattervezetet" - írja a Bihari Napló.Szent Lászlónak nincs helye a Szent László téren'Jó lesz neki a várban. Ezt nem lehet megérteni?

"A két szobor a Szent László térre kerül majd a Holdas templom és a Szent Miklós katedrális elé. A napirendi pont vitáján az RMDSZ-es Pető Dalma felvetette a tervezet kiegészítését azzal a kitétellel, hogy Szent László szobrát is helyezzék ki a váradi várban. Erre reagálva Ilie Bolojan polgármester elmondta, hogy a római katolikus egyházmegye benyújtott egy kérelmet a városházára egy lovas Szent László szobor felállításáról a várban. Az önkormányzat már elvi beleegyezését is adta erre a kérelemre, mivel azonban jelenleg a várfalak és a bástyák felújítási projektjét bonyolítja az önkormányzat, azért a szobor kihelyezését elnapolták. Amint viszont elkészül a várfalak felújítása, semmi akadálya nem lesz immár a szobor kihelyezésének. A polgármester magyarázata meggyőzte az RMDSZ-frakció tagjait, akik ezek után eredeti formájában megszavazták a két püspök szobrának kihelyezésére vonatkozó határozattervezetet." 

Forrás : erdon.ro

Hamarosan két új szobor lesz a Szent László téren.Lehet első hallásra kevés váradi fogja tudni kik voltak.Illő tudni az életrajzukat.Néhány adat az életükből :

Roman Ciorogariu.jpg 
Roman (Romulus) Ciorogariu (n. 6 decembrie 1852, Pecica, Arad - d. 21 ianuarie 1936, Oradea) a fost un episcop român, membru de onoare al Academiei Române. 
Forrás : ro.wikipedia.org 

Roman Ciorogariu 1852 december 6-án született az Arad megyei Pécskán.Meghalt Nagyváradon 1936 január 21-én.Püspöksége mellett a Román Akadémia tiszteletbeli tagja volt.

Forrás : ro.wikipedia.org 

 
Az eBihoreanul megírta,hogy 1921 március 26-án volt felszentelve püspökké Nagyváradon.1923-ban alapította a Román Ortodox Teológiai Egyetemet. Később megalapította a Legea Românească román nyelvű lapot.További adatok : ebihoreanul.ro 

Demetriu Radu.jpg 
Portretul episcopului Radu.Forrás : ro.wikipedia.org 



Demetriu Radu görög katolikus püspök 1861 október 20-án született a Fehér megyei Újfaluban,ma Radesti.1903-1920 között volt püspök Nagyváradon.Meghalt 1920 december 8-án a Szenátus ellen végrehajtott bomba támadásban.Nemzeti mártírként temették el.

Teljes életrajz : ro.wikipedia.org 



I. László ábrázolása a Képes krónikában 
I. László ábrázolása a Képes krónikában.Forrás : hu.wikipedia.org 



"I. László vagy Szent László, horvátul Ladislav I (Lengyel Királyság, 1046 körül – Nyitra, 1095. július 29.) magyar király 1077-től, horvát király 1091-től haláláig. I. Béla király és Richeza királyné  másodszülött fia. Nevéhez fűződik a magántulajdon védelmének megszilárdítása,  Horvátország elfoglalása (1091) és az első magyar szentek avatása. Őt magát is szentté avatták 1192-ben és kivételes fizikuma miatt nevezik az Isten atlétájának” is."

 "Luxemburgi Zsigmond király azért látogatott el Váradra, hogy megtekintse László sírját és ereklyéjét, majd kívánságának megfelelően halála után László mellé temették el. Ugyanis I. Lászlót előbb Somogyvárott temették el, később azonban – feltehetőleg 1106-ban, más források szerint 1113 után – a holttestét átvitték Nagyváradra, s ott helyezték örök nyugalomra. Váradi sírja csodatevő zarándokhellyé lett. A 15. század elejéig a váradi székesegyházban őrizték kürtje és csatabárdja mellett fejereklyetartó mellszobrát (hermáját), amelyre peres ítéletek résztvevői és főúri összeesküvők tettek esküt. Az eredeti herma a 15. század elején megsemmisült, helyette újat készítettek, amelyet ma Győrben őriznek."

"A későbbi magyar királyok idején szokássá vált, hogy az újonnan megkoronázott uralkodó elzarándokol Váradra, László király sírjához."
"A nagyváradiak mai napig nagy Szent László-ünnepséget tartanak minden évben, a húsvét utáni ötödik vasárnap, délelőtt 11-kor a váradi székesegyházban. Ekkor László király mellszobrát kiállítják a székesegyház főoltárára. A szertartás után megtekinthető az a szekerce ereklyetartó, amely Szent László koponyacsontját tartalmazza. Sok zarándok rója le ilyenkor tiszteletét a szentként tisztelt király előtt."

Teljes életrajz : hu.wikipedia.org

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése