Nagyváradon évszázadok óta vallási tolerancia van.Van egy olyan kérdés, melyet sokan feltesznek : Miért ünneplik a húsvétot más időpontban a keresztények és a zsidók? A felelet röviden : A keresztények két naptár szerint számítják ki a húsvét időpontját,a zsidók a saját naptáruk szerint. Az egyik bővebb választ olvashatjuk a Wikipédián :
Az első niceai zsinat 325-ben határozott úgy, hogy az egyház tagjai a húsvétot ugyanazon a vasárnapon ünnepeljék, éspedig legyen a keresztény húsvét időpontja a tavaszi nap-éj egyenlőség utáni első holdtöltét követő vasárnap. Sajnos ennek meghatározására nem jelöltek ki módszert, így például az alexandriai pátriárka és a római pápa alá tartozó egyházrész másképpen számította a húsvét időpontját. Később a 6. században alkotta meg Dionysius Exiguus azt az eljárást, amely azóta is az alapját képezi a húsvét időpontja kiszámításának.
Amennyiben csillagászati értelemben vesszük a „tavaszi nap-éj egyenlőséget követő első holdtölte utáni vasárnap” formulát, természetesen nem feltétlenül kapjuk meg a húsvétot. A katolikus egyház 1581-ben kánonban rögzítette azt a számítási módot, mely meghatározza ennek naptári helyét. Mostanra az ortodox egyházakon kívül minden keresztény egyház ehhez az eljáráshoz tartja magát. Az ortodox egyházak dátumszámítási módszere maradt a Gergely-naptárreform előtti Julián-eljárás."
Teljes cikk : hu.wikipedia.org
Az ortodox keresztények sem tudtak megegyezni a húsvét kiszámításánál. Ezt olvashatjuk :
"Jelenleg az Ortodox Egyházban két féle naptár is használatos: a julián naptár (ónaptár) és a javított julián naptár (újnaptár). 1923-ig minden helyi ortodox egyházban az ónaptárt használták, amely a Gergely-naptárhoz képest 13 napi késésben van. Ezért ünnepli az Ortodox Egyház az Úr Születésének ünnepét (Karácsony) január 7-én. Ma már azonban minden helyi egyház szabadon áttérhet az újnaptárra. A Húsvét ünnepét és a húsvéti ünnepkört minden helyi egyházban továbbra is julián naptár szerint ünneplik, amelynek időpontja kihat az összes további vasárnap istentiszteleti rendjére. Ebben tehát megmaradt az ortodoxián belül a liturgikus egység, amelynek oka az, hogy az Ortodox Egyház legnagyobb ünnepe (Ünnepek Ünnepe) a Húsvét és ezért nem tartozik a tizenkét nagy ünnep közé sem.
Forrás : ortodox-keresztenyseg.webnode.hu
A zsidó húsvét,a Pészah időpontja ritkán egyezik a keresztény húsvéttal. Miért?Ezt olvashatjuk a Wikipédián :
"A zsidó naptár szerint niszán 14. és niszán 21. között tartják az ünnepet, az Izraelen kívüli zsidóság számára azonban niszán 22-ig tart."
Forrás : hu.wikipedia.org
A zsidó naptárról ezt olvashatjuk :
"Mivel az évek nem párhuzamosak a Gergely-naptár éveivel, a zsidó ünnepek nem esnek mindig ugyanarra a Gergely-naptári napra, akár harminc nap eltérés is lehet a kettő között. "
Forrás : hu.wikipedia.org
2017-ben úgy a nyugati,mint a keleti keresztények április 16-án ünneplik a húsvétot, a zsidók Pészahja április 10-18 között van.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése