Az Egyváradi Blogja Nagyváradról blog Nagyváradról és környékéről szól,az Egy Váradi Facebook társoldala.A blogban nézhet fotókat,videókat Nagyváradról,valamint olvashat híreket,személyes véleményeket városunkról. Őrizzük meg Nagyváradot és az emlékeit a következő nemzedékeknek,mert felgyorsult az új Várad képének az átalakítása' Isten hozta Nagyváradon és környékén'
Oldalak
▼
2014. október 14., kedd
Nagyváradi emlékképek
Nagyváradi emlékképek címmel láthattunk egy sorozatot Nagyváradról és Bihar megyéről a Duna TV-ben.Az alábbi videók a Nemzeti Audióvizuális Archívumában nézhetők.Lehet várni kell a videóra.2006-ban készültek a felvételek.
1. rész.Nagyváradi barokk építészet
A Nagyváradot bemutató filmsorozat első része a városra jellemző klasszicista barokk építészet remekeit mutatja be. A bazilika rangot szerzett katolikus székesegyházról és az 1777-ben épült püspöki palotáról Tempfli József katolikus megyés püspök és Péter I. Zoltán művészettörténész beszél.
2.rész.Bémer-tér
A sorozat második része a Bémer-teret mutatja be. Az I. világháború előtt kialakult, kicsi, szabálytalan alakú tér meghatározó eleme a váradi eklektikus építészet remeke, a neoklasszicista főhomlokzatú színházépület.
3.rész.Ady Nagyváradon.
4.rész.Nagyváradi vár
A közel ezer éves vár története 1083 és 1095 között kezdődött, amikor Szent László király egy prépostságot építtetett, majd ennek védelmére rönkfából és földből egy várat, amelynek alapjait a 2002-es ásatások során találták meg. A város napjainkban nagy erőfeszítésekkel próbálja megmenteni a felbecsülhetetlen értékű műemléket.
5. rész.Nagyváradi szecesszió
A barokk és az eklektika mellett Nagyvárad jellegzetes építészeti stílusa a XIX .és XX. század fordulóján divatos szecesszió. A város szecessziós épületeit Péter I. Zoltán művészettörténész és Jakabovits Miklós képzőművész mutatja be.
6.rész.Szent László tér
A Szent László tér a város főtere. Ma hivatalosan Egyesülés térnek nevezik. Meghatározó épületei a Görög katolikus püspöki palota, a Szent László római katolikus templom, A Fekete Sas Palota és a Városháza.
Bihar-megyei néptánccsoportok
Bihar megyében több mint féltucat néptáncegyüttes működik, a film közülük hármat mutat be: a borsi Galagonya, az érmihályfalvi Nyíló akác és a Nagyvárad néptáncegyütteseket. Az együttesek bár nagyban különböznek egymástól helyzetüket és a táncosok életkorát tekintve, mindannyian az autentikus néphagyomány köréből merítenek és igyekeznek olyan színvonalas produkciót előadni, mellyel a hagyományápolás élvonalába kerülnek.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése