Oldalak

2014. október 7., kedd

Gozsdu Manó - Emanuil Gozsdu

Magyar-román vita van Gozsdu Manó hagyatékáról,mert mind a két ország sajátjaként szeretné kezelni.Ki volt Gozsdu Manó vagy Emanuil Gozsdu?

Emanoil Gojdu Barabas.jpg 
Gozsdu Barabás Miklós festményén.Forrás : hu.wikipedia.org

Gozsdu Manó, Emanoil Gojdu, Manuil Gozsdu, Emanuil Gozsdu; Nagyvárad, 1802. február 9. – Budapest, 1870. február 3.) magyarországi román jogász, politikus, mecénás. Gozsdu Elek író nagybátyja.
Teljes cikk : hu.wikipedia.org
 
Gozsdu Emánuel síremléke Budapesten. Kerepesi temető: B. 136. Kivitelezője a Gerenday-cég.Forrás : hu.wikipedia.org 

Mi volt a végrendelete? Wikipédia ezt írja : "1869. november 4-én kelt végrendeletében vagyonát kizárólag a „román nemzet Magyarországon és Erdélyben élő és a görögkeleti ortodox hitet gyakorló” részére hagyta. A végrendelet legfőbb végrehajtója Andrei Șaguna erdélyi román ortodox püspök lett. E vagyonból kezdte meg működését a Gozsdu Alapítvány."
Berényi Mária Gozsdu Manó élete és tevékenysége című művében részletesen írt a politikusról. Az egyik szép idézet a művéből :

"Politikusként Gozsdu a románok és magyarok békés együttműködéséért küzdött, noha voltak olyan románok, akik ezért a törekvéséért renegátnak tartották. Többször hangoztatta a két nép közötti ellenségeskedés veszélyét, így a főrendiházban tartott híres beszédében többek között ezeket mondta: „Az isteni gond - viselés, maga a világ népeinek Istene tűzte ki a magyar és román nemzetnek azon rendeltetését, hogy együtt kell nekiek egy örökké tartó frigyben élniük, egymással van dicső jövendőjük, egymással szemközt mindkettőjüknek veszniük kell.”
Forrás : mariaberenyi.hu

Borovszky - Magyarország vármegyéi és városai könyvben írja Gozsdu Manóról ifj.  Reiszig Ede és Zsák J. Adolf :


Gozsdu Manó

Gozsdu Manó, legfőbb itélőszéki bíró, a Lipót-rend lovagja, született 1802. február 12-én Nagyváradon. 1824-ben ügyvédi oklevelet nyert s Vitkovics Mihály, a magyar-szerb költő és ügyvéd mellett nyert alkalmazást. Kazinczy, Virág Benedek, Berzsenyi Dániel, Fáy András, a Kisfaludyak gyakran megfordultak Vitkovics házánál s a velök való érintkezés következtében megszerette a magyar irodalmat. Az ő érdeme részben, hogy a törvénykezési nyelv, a pesti és a budai tanácsoknál s a pesti görög-román egyháznál a magyar lett. 1860-ban a kormány Krassó-megye főispánjává nevezte ki. 1866-ban Tenke biharmegyei községet képviselte az országgyűlésen. Meghalt 1870. február 3-án, Pesten. Mint szónok kiváló hírnévre tett szert. Közremunkált a magyar és román nép békés egyetértésének fentartásában. 220 ezer forintot hagyott nevelési czélokra. Szépirodalmi dolgozatai a Szépliteraturai Ajándékban (1826) jelentek meg.
Forrás :  mek.oszk.hu
 
Hiller István kulturális miniszter és Mircea Geoana román külügyminiszter közösen felavatta szombaton Gozsdu Manónak (1802-1870), a budapesti Gozsdu-udvar bejáratánál elhelyezett emléktábláját.  
Teljes cikk : gondola.hu

Gozsdu Manó (Emanuil Gojdu) macedoromán kereskedőcsaládból származott. Apai ágon Macedóniáig nyúltak vissza a gyökerei, a Gozsdu család ugyanis 1769-ben a török veszedelem elől menekült el Moscopolis városából, amely ma Albánia területén található. Útjuk először Lengyelországba vezetett, de jó két évtizeddel később - több görög és macedoromán kereskedőcsaládhoz hasonlóan - Magyarországon telepedtek le. A Gozsduk Miskolcon találtak otthonra, ahonnan a család egyik ága Nagyváradra költözött. E családból származik egyébként az elmagyarosodott író, hírlapíró, Gozsdu Elek is.
Forrás : rubicon.hu

Romániában egyetlen magán- vagy közjogi személy sem volt képes bizonyítani, hogy jogos örököse lenne az eredeti Gozsdu-vagyonnak – szögezte le a Ziua című napilapnak Cristian Diaconescu, a korábbi PSD-kormány volt igazságügyminisztere.
 Teljes cikk : itthon.transindex.ro

 
Forrás : erzsebetvaros.hu
 
Gozsdu Manó.Forrás : flickr.com
Emanuil Gojdu 
A Gozsdu-udvar bejáratánál.Forrás : kozterkep.hu
Nagyvárad - Gozsdu Manó szobra  
Gozsdu Manó szobra Nagyváradon. Forrás : panoramio.com 

Emanuil Gojdu High School 
Gojdu líceum Nagyváradon.Forrás : lego.streng.ro

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése