A Petőfi Sándorral
egyívású, 1822-ben Nagyváradon született fiatalember már a szabadságharc
előtt a magyar újságírás, kultúra, közélet egyik legelismertebb,
legtekintélyesebb alakja lett, s főleg a kiegyezést megelőző-követő
időszakban a gazdasági élet és a politikum jobbára háttérben
tevékenykedő vezéralakja - írja Szilágyi Aladár a három részes összeállítás első bevezetőjében. Olvassa a teljes cikket '
Első rész
A szülői ház légköre magától értetődővé tette a politika iránti fokozott érdeklődését, ezért a váradi tanintézmény hiába igyekezett távol tartani a közélet fórumaitól (nemcsak a megyegyűlésre, de színházba, nyilvános táncmulatságokba, kocsmába, kávéházba is tilos volt járni!), megszegte a szabályokat, belevetette magát Nagyvárad pezsgő politikai, szellemi életébe, s kamaszos büszkeséggel vállalta az ezzel járó következményeket is. Diáktársaival olvasóegyletet alapítottak, s a tiltás ellenére Wesselényi Miklós és Deák Ferenc kormányellenes beszédeiből idéztek. Barátjával, Irinyi Józseffel a megyegyűlésekre is eljártak, hogy szónoklatokat hallgassanak. Viselkedésének meglett a következménye: kicsapták az iskolából, s tanulmányait csak a jóval toleránsabb debreceni református jogakadémián fejezhette be. Debrecenben 1840 őszén valósággal hősként fogadták diáktársai: hírének és ellenzéki múltjának köszönhetően hamar az ottani diáktársaság elnökévé választották.
Teljes cikk : biharmegye.ro
Második rész
Kora
egyik legsokoldalúbb közírójaként írt újdonságot, irodalmi értesítőt,
színi kritikát, külföldi kommentárt, azonban írt számos nagyobb cikket
is: az átalakulás formái, a rendezési ügyek mellett leginkább
nemzetgazdasági és történelmi kérdéseket tárgyalt, de majd mindig
névtelenül - írja Szilágyi Aladár.
Ebben a társaságban már irányító szerepre törekedett: megpróbált olyan hatást gyakorolni Petőfiékre, amelyhez hasonlót maga élt át, amikor pár évvel korábban Szalay és Eötvös megismertették a centralista gondolatmenettel. Az ifjak tisztelték, mert velük ellentétben már kialakult, egységes gondolkodásmódja volt, olvasottabbnak, szélesebb látókörűnek mutatkozott náluk, ráadásul a Pesti Hírlap élén állt. A fiatal radikálisok nem a pénzét, hanem az olvasottságát tisztelték. De tiszteletet parancsolt tartózkodó, néha rideg, kioktató modora is. Mindent egybevetve: Csengerynél vendégeskedni nem szórakozás, inkább szellemi kaland volt.
Teljes cikk : biharmegye.ro
Harmadik rész
A
kiegyezés közeledtével – melynek megvalósítása érdekében Deák Ferenc és
Andrássy Gyula mellett ő fáradozott a legeredményesebben – egyre több
feladatot vállalt a közéletben és a politikában. Sokágú tevékenységének,
közírói munkásságának a felsorolása is meghaladná összeállításunk
kereteit - írja Szilágyi Aladár.
1867-ben az Akadémia alapszabályainak átdolgozása, pénzügyeinek rendezése az ő indítványa szerint történt, 1871-ben másodelnöknek választották meg; a könyvkiadó bizottságnak kezdeményezője, elejétől fogva elnöke volt, s később a történeti bizottságnak is.
Eötvös József felhívására ő dolgozta ki a Pesti Iparegyesület helyett egy országos iparegyesület tervét, kapcsolatban az Iparmúzeummal, s országos címmel biztosítva magyar jellegét. 1861-ben Bihar megye bihari választókerületének küldötte a képviselőházba. 1865-ben újra a bihari, 1868–1878-ban a nagykanizsai választókerület választotta képviselőjévé.
Teljes cikk : biharmegye.ro
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése