Oldalak

2013. december 18., szerda

Újra összeültek az Ady-körösök

Rendhagyó találkozót tartottak pénteken este a Várad folyóirat szerkesztőségében a nagyváradi Ady Endre Irodalmi Kör tagjai. A Várad az Ady­kör nélkül az elmúlt 23 évben című, közös felolvasással egybekötött vitaest moderátora Sall László nagyváradi születésű, Svédországban élő író, költő volt. Az egybegyűltek egy-két saját írásuk felolvasását követően többek közt arról elmélkedtek, hogy haladt-e előrébb a helyi irodalom a Nagyvárad kulturális életéből több mint két évtizede hiányzó Ady-kör nélkül, valamint hogy sikerült-e jobbat alkotni a „szeku figyelő szemeinek” hiányában. Az egykori és jelenlegi tagok ugyanakkor az Ady-kör újraindításának esélyeit, valamint lehetséges következményeit is latolgatták, emellett pedig terveket szőttek a kör ’80-as évekbeli ülései anyagának rendszerezésére és közzétételére.
Mint elhangzott, az Ady-kör hiánya elsősorban abban mutatkozik meg, hogy az elmúlt években kevés fiatal írótehetség bukkant fel Nagyváradon. Mint Szűcs László, a Várad főszerkesztője hangsúlyozta, reménykedtek abban, hogy a magyar nyelv és irodalom szak indulása a Partiumi Keresztény Egyetemen majd változtat a helyzeten, de ennek jelei ezidáig nem mutatkoztak, hiszen az „új tollak” többsége főként felvidéki, vajdasági vagy kolozsvári. Az est folyamán ugyanakkor elhangzott: az Ady-kör létét egykor az indokolta, hogy a publikálási lehetőség híján a szerzők igyekeztek valamilyen közösségben nyilvános felolvasást tartani. Ennek ellenére az Ady-körnek ma is lenne létjogosultsága, holott már nem kéne helyettesítenie a kéziratok úgymond publikálását.
Forrás : reggeliujsag.ro 

Vitaindítónak Sall László - alias Cseletneki Ányos – három kérdést tett fel. Ment-e előre az irodalom a huszonhárom évvel ezelőtt, 1990 januárjában megszűnt Ady-kör nélkül? Jobbat írtak-e a Securitate figyelő szeme nélkül? Mire lenne ma jó az Ady-kör, illetve a jövőben tölthet-e valamilyen szerepet?
Szűcs László úgy vélte: ahogy például Kolozsváron a napjainkban is működő Bretter-kör csupán a nevében ugyanaz mint a hajdani, de működésében valahogy más, mert a rendszerváltozást megelőző körülmények megszűntek, úgy kérdéses, hogy mi értelme van a hasonló köröknek, kluboknak, hiszen megjelentek más fórumok, melyek talán feleslegessé teszik ezeket. Hozzátette ugyanakkor: Nagyváradon sajnos kevés a tehetséges fiatal író, és a helyzeten az sem változtatott, a Partiumi Keresztény Egyetem magyar irodalom szakot indított.
Kell vagy nem?
Varga Gábor felidézve néhány régi emlékeket, az elhangzottakat azzal egészítette ki: megváltozott a helyzet, napjainkban már millió találkozási pont kínálkozik, beleértve az elektronikus média világát is, viszont ami pótolhatatlannak tűnik, az az Ady-kör „brancsszelleme”, hogy azonos érdeklődésű, de nem feltétlenül ugyanolyan világnézetű fiatalok összejönnek. Ezzel együtt meglátásában ez a fajta irodalmi tevékenység még nem halt ki, és annak ellenére, vagy éppen annak köszönhetően, hogy millió önkifejezési lehetőség létezik, az Ady-kört újra lehetne éleszteni, mert menet közben jönnének új tagok, akik átvehetnék a stafétabotot. Ezen a véleményen volt Sall László is, aki szerint az Ady-körnek napjainkban is van létjogosultsága, és nem kell hogy helyettesítse a közlést. Ő volt az, aki azt is felvetette, hogy emlékoldalakat kéne létrehozni azoknak, akik már nincsenek köztünk.
A beszélgetés folyamán felmerült továbbá az is, hogy jövőre valahogy meg kéne ünnepelni az utolsó Ady-kör 24. évfordulóját, illetve digitalizálni kellene az anyagokat. Szűcs László és Zudor János verseket olvastak fel, Varga Gábor pedig egy 1975-ben keletkezett, A tagadás etikuma című rövid prózáját ismertette.
Forrás : erdon.ro

Változott a vasúti menetrend

Az elmúlt vasárnap hatályba lépett az új vasúti menetrend, mely 2014. december 13-ig lesz érvényes. Naponta 1169 vonatszerelvény van mozgásban, közel kétszázzal kevesebb, mint eddig. 
Belföldön az állami vasúttársaság személyszállító részlege, a CFR Călători biztosítja továbbra is az összeköttetést a nagyvárosok, illetve az ezek közelében levő kisebb települések közt, összesen 1169 járattal, melyek közül 247 InterRegio és 922 Regio. Ugyanakkor maradnak az ingajáratok is, valamint az idényjáratok a nyári időszakban a tengerpart és a hegyvidéki üdülőközpontok irányába. Változásnak számít, hogy valamennyi InterRegio szerelvény naponta közlekedik, kivéve három vonatpárt a Bukarest északi pályaudvar- Ploiesti útvonalon. Ugyanakkor pluszba február 1-től új vonatpár fog közlekedni a Bukarest északi pályaudvar- Konstanca, Galac- Konstanca, Szörényvár- Temesvár északi pályaudvar útvonalon, és újra összeköttetést biztosítanak Bukarest északi pályaudvara és Kolozsvár közt, Piskin (Simeria) keresztül (IR 1823/1824), valamint Bukarest északi pályaudvara és Temesvár között, Aradon keresztül (IR 1621/1622).
Teljes cikk : erdon.ro 

2013. december 10., kedd

Esélyegyenlőség és ünnepi adakozás

Tekintettel arra, hogy december 10-én emberjogi világnap lesz, e tematika elemzésének jegyében tartott sajtótájékoztatót tegnap Biró Rozália szenátor (képünkön).
Biró Rozália mindenekelőtt leszögezte, hogy az uniós, illetve a Romániai jogi kereteket megvizsgálva, ezek egyenlő esélyt biztosíthatnak nők és férfiak számára, hiszen Romániában a harmadik nemzeti stratégia alapján az egyenjogúságra vonatkozóan egy akciótervre konkretizálódik, amely minden olyan területet érint, ahol diszkrimináció történhet. Viszont annak ellenére, hogy a jogi keret megfelelő, a gyakorlatba ültetése, illetve a mindennapjainkban tapasztaltak távolról sem mutatják azt, hogy jogegyenlőség volna férfiak és nők esetében. Nagyon nagy különbségek vannak (5–20 százalékig) az Európai Unió tagállamaiban a nők és férfiak közötti fizetési szintekben, nagyon kicsi a hölgyek részaránya a banki szektorban, ugyanakkor komoly hátrányaik vannak a családi feladatkörök ellátása, például a gyereknevelés miatt.
Teljes cikk : reggeliujsag.ro

2013. december 8., vasárnap

Már válthatók jegyek a szilveszteri bemutatóra

A Szigligeti Színház megkezdte a jegyárusítást a Kaviár és lencse című előadás szilveszteri bemutatójára. A december 31-én, kedden 21 órakor kezdődő előadásra a következő jegyárak érvényesek: a központi páholyokba 70 lejbe, az oldalpáholyokba és a zsöllyébe 60 lejbe, az erkélyre szóló belépők pedig 30 lejbe kerülnek. Emellett természetesen érvényesek a bemutatókra szóló Szigligeti-bérletek. Jegyeket a színház pénztárában lehet váltani keddtől péntekig 11-17 óra között. Online jegyvásárlásra is van lehetőség a www.szigligeti.ro, illetve a www.biletmaster.ro honlapon.

Boldogságia - A szatmári színház vendégjátéka

December 17-én és 19-én Nagyváradon vendégszerepel a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata Mikó Csaba Boldogságia című darabjával. A Szigligeti Színház ifjúsági bérletében szereplő előadást három alkalommal láthatja a közönég: december 17-én, kedden 19 órától (Ady Endre-bérlet), valamint december 19-én., csütörtökön 13 (szabadelőadás) és 17 órától (Juhász Gyula-bérlet).
A Harag György Társulat ősbemutatóként játszotta 2013. május 10-én Mikó Csaba Boldogságia című ifjúsági steampunkját, a szerző ezt a darabot kifejezetten a társulat és Csiki Zsolt rendező felkérésére írta. A rendező megfogalmazása szerint „a boldogságkeresés végleteit ismerhetjük meg az előadásból, és kiderül, mindenkinek mást jelent a fogalom. Két fiatal felnőtté válásának a története, akik megtapasztalják a boldogságtényezők végleteit, és megértik, csak az egészséges határokon belül lehet boldog az ember”.
Van egy ország, neve: Boldogságia. Állampolgárainak hétköznapjait a Szellem ármánykodása árnyékolja be. Boldogságia fennállásának tizedik évfordulóján egy feltaláló család egy félig kész, különösen veszélyes szert készít a hőn szeretett elnöknek ajándékba. Kihasználva a megfelelő pillanatot a Szellem megkaparintja ezt az ajándékot, és elkezdi terjeszteni, ezzel három részre szakítja Boldogságiát. Egy maroknyi csapat elindul, hogy szembeszegüljön a Szellemmel, de nem is sejtik, hogy milyen veszélyek leselkednek rájuk útjuk során...
Bővebben : szigligeti.szigligeti.ro 

Karitatív ruhavásár a Sas Palotában

A Máltai Segélyszervezet nagyváradi kirendeltsége és az NMD (Nagyváradi Magyar Diákszövetség) szervezésében december 12- 13-án karitatív ruhavásárt szerveznek a Diákszövetség Sas Palota beli székházában. Az eseményen minőségi használt ruhaneműket lehet vásárolni kedvezményes áron. A szezonális vásár teljes bevételéből rászoruló családok részére vásárolnak majd élelmiszereket, amelyeket még az ünnepek előtt eljuttatnak az érintetteknek.
Teljes cikk : nagyvarad.ro

A Nagyvárad Táncegyüttes kettős bemutatója

December 8-án, vasárnap 19 órától a nagyváradi Szigligeti Színházban kettős premierre kerül sor: a Nagyvárad Táncegyüttes egy estés programként mutatja be két egyfelvonásos táncelőadását a Szerelemkert és az A villa című táncjátékot. Jegyeket a színház pénztárában lehet váltani keddtől péntekig 11-17 óra között, előadás előtt a helyszínen, illetve online a www.biletmaster.ro honlapon.
Teljes cikk : nagyvarad.ro

Térképen

Nagyobb térképre váltás

Aranylakodalmasokat köszöntenek a Városházán

Ma délutan az "Aranylakodalom" elnevezésű rendezvény újabb alkalmára kerül sor a nagyváradi Városházán. A 14:00 órától kezdődő eseményen a Helyi Tanács 68/2008-as számú határozatának megfelelően olyan párokat díjaznak, akik betöltötték ötvenedik házassági évfordulójukat és állandó nagyváradi lakhellyel rendelkeznek.
Teljes cikk : nagyvarad.ro

Adventi készülődés Várad-Réten

Nagyvárad- Szombaton délelőtt finom illatok lengték be a várad-réti templom alagsorát, ahol a Csillagocska Zeneóvoda közösségének tagjai fejtettek ki kézműves tevékenységeket az advent jegyében. 
 Léteznek olyan évről-évre ismétlődő rendezvények, melyek újbóli lebonyolítását már be sem kell harangozniuk a szervezőknek, mert a résztvevők már nagyon várják ezeket, és külön meghívás nélkül is örömmel mennek el az adott helyszínekre. Túlzás nélkül állítható, hogy az ilyen események közé sorolható a várad-réti Csillagocska Református Zeneóvoda által meghirdetett adventi készülődés is, melynek népszerűségére jellemző, hogy olyan gyermekek is szívesen visszatérnek „hozzá”, akik amúgy már kinőttek az óvodáskorból. Hogy az ínycsiklandozó illatok, a halkan szóló karácsonyi háttérzene, a jó társaság vagy a közösségi élmény tehetőek-e felelőssé ezért, nem tudni, egy azonban biztos: az elmúlt szombat délelőtt csakis vidám és mosolygós szülőkkel és gyermekekkel találkoztunk a réti templom alagsorában.
Teljes cikk : erdon.ro

Advent

Advent (ádvent, úrjövet) a keresztény kultúrkörben a karácsonyt (december 25-ét) megelőző negyedik vasárnaptól (görögkatolikusoknál hatodik vasárnaptól) karácsonyig számított időszak. A karácsonyi ünnepkör advent első napjával kezdődik, és vízkeresztig (január 6-ig) tart. Advent első vasárnapja egyúttal az egyházi év kezdetét is jelenti.
Katolikus liturgiának megfelelő adventi koszorú, három lila és egy rózsaszín gyertyával
 
Advent a karácsony (december 25.) előtti negyedik vasárnappal – más megfogalmazásban a Szent András apostol napjához (november 30.) legközelebb eső vasárnappal – veszi kezdetét, és karácsonyig tart. Advent eredete a 4. századig nyúlik vissza. VII. Gergely pápa négyben határozta meg az adventi vasárnapok a számát. Advent első vasárnapja mindig november 27. és december 3. közé esik, míg negyedik, utolsó vasárnapja december 18. és december 24. közé.

Advent első vasárnapja három időszak kezdetét is jelenti: a keresztény egyházi év kezdetét, a karácsonyi ünnepkör kezdetét és természetesen az adventi időszak kezdetét.
Az advent szó jelentése „eljövetel”. A latin „adventus Domini kifejezésből származik, ami annyit tesz: „az Úr eljövetele”. A karácsonyt megelőző várakozás az eljövetelben éri el jutalmát. Régebben egyes vidékeken „kisböjtnek” nevezték ezt az időszakot.
A katolikus egyházban advent liturgikus színe a lila (viola), mely a bűnbánatot, a szent fegyelmet és összeszedettséget jelképezi. Advent harmadik vasárnapján, örömvasárnap (gaudete vasárnap) az Úr eljövetelének közelségét ünneplik; e nap liturgikus színe a rózsaszín. Az egész időszakban dísztelen a templomi oltár, az orgona szerepe pedig az énekek kíséretére korlátozódik.

Elterjedt szokás az adventi hétköznapokon hajnali (rorate) misét tartani. E szertartásokon különös hangsúlyt kap Szűz Mária tisztelete és a karácsonyi várakozás.
Ugyancsak adventhez köthetők az ó-antifónáknak nevezett gregorián énekek.
A szentcsalád-járása 20. század elejéről származó katolikus szokás. A hívek minden nap más házhoz visznek egy a szent családot ábrázoló képet, majd imákat mondanak, és kisebb szertartásokat mutatnak be körülötte. A népszokás arról a bibliai eseményről emlékezik meg, amikor a gyermekét váró Szűz Mária és Szent József Betlehembe érvén szállást kerestek maguknak.
Lorenzo Costa: Szent család (1490 körül)

Böjt

Korábban szokás volt az adventi időszakban böjtöt tartani. Az adventi böjti idő alatt tiltották a zajos mulatságokat és az ünnepélyes házasságkötéseket, de az utóbbit az 1661. évi nagyszombati zsinat püspöki engedélytől tette függővé. A böjtölés hagyománya a 20. század közepén tűnt el.

Adventi koszorú

Így nézhetett ki Wichern evangélikus lelkész adventi koszorúja: vasárnapokra fehér, hétköznapokra piros gyertyák jutottak
 
Adventkor a 1920. század óta szokás koszorút készíteni. Az adventi koszorú ősét 1839-ben Johann H. Wichern német evangélikus lelkész készítette el: egy felfüggesztett szekérkeréken 23 gyertyát helyezett el, melyek közül minden nap eggyel többet gyújtott meg karácsonyig.
Ma az adventi koszorú általában fenyőágból készített kör alakú koszorú, melyet négy gyertyával díszítenek. A gyertyák színe katolikus körökben lila, kivéve a harmadik vasárnapra jutót, amely rózsaszín. A gyertyákat vasárnaponként (vagy előző este) gyújtják meg, minden alkalommal eggyel többet. A világító gyertyák számának növekedése szimbolizálja a növekvő fényt, amelyet Isten Jézusban a várakozónak ad karácsonykor. Az adventi koszorún mind a négy gyertya egyszerre ég az utolsó vasárnapon.
Minden gyertya szimbolizál egy fogalmat: hit, remény, öröm, szeretet. A gyertyák egyben a katolikus szimbolika szerint egy-egy személyre vagy közösségre is utalnak
Bővebb információ : hu.wikipedia.org 

Adventus- latin eredetű szó, jelentése eljövetel,megérkezés. Az ünnep eredete az V-VI. századra nyúlik vissza, Jézus születésének ünnepére (Karácsony) való felkészülés időszaka.
Tágabb értelemben a reményteli várakozás, a lelki készülődés ideje.
Az advent 4 hétig tart, a december 25-e előtti negyedik vasárnappal kezdődik. Eredetileg 40 napig tartott (Jézus negyven napig böjtölt a pusztában), ám a Gergely pápa-féle naptárreform 4 hétre rövidítette. A keleti keresztények ma is január 6-án ünneplik karácsonyt.
Régen a keresztények advent idején szigorú böjtöt tartottak, hajnalonként pedig szent misére jártak. Ezeket a hagyományosan napfelkelte előtt tartott miséket aranymisének nevezték. Az advent első napjától vízkeresztig terjedő időszakban tiltották a zajos népünnepélyeket, lakodalmakat.

Forrás : unnep.mentha.hu 

Az egyházi év az adventi idővel kezdődik, közelebbről pedig advent első vasárnapjával. Ez nincs egy meghatározott naphoz kötve, de első alkalma mindig a karácsony előtti 4. vasárnap. Tehát az adventi idő négy teljes hét.
Forrás : jelesnapok.oszk.hu 

Bővebb információ a advent.tlap.hu-n

2013. december 6., péntek

Főtérvesztés - irta Szűcs László

A Szent László - Unirii tér látványtervezete -Forrás : ebihoreanul.ro

Az utóbbi néhány hónap egyik legtanulságosabb története a nagyváradi Szent László (Unirii) tér tervezett felújítása, mely újabb és újabb fordulatokkal szolgál, lassacskán totális káoszt teremtve a városlakók fejében. Az egészet legtömörebben úgy foglalhatjuk össze: hogyan lehet európai pénzen az európaiságot megcsúfolni.
Érdekes módon a történet nem igazán lépte át a helyi közvélemény érdeklődését, pedig ez legalább annyira közös, országos téma, mint az egyik kolozsvári iskola egynyelvű táblájának története, vagy a marosvásárhelyi magyar napok, a Forgatag körüli álságos polgármesterkedés. S városnapok lehetnek jövőre szerencsésebb körülmények között, névtáblát is lehet könnyedén újabbra, kétnyelvűre cserélni, de egy nagyváros főterét hosszú évtizedekre teheti tönkre a törvényt megkerülő hozzá nem értés. (És még én vagyok jóhiszemű, ha csak ezt feltételezem.) Hogy a tér ügye nem igazán lépte át város- és megyehatárt, annak talán leginkább az az oka, hogy megértéséhez, áttekintéséhez szakmai hozzáértés szükségeltetik. A laikusok, köztük a politikusok, nem feltétlenül tudnak vélemény mondani tervrajzok, makettek alapján. Mindez persze nem jelenti azt, hogy az ilyen kérdésekben a helyi közvélemény megkerülésével kellene döntéseket hozni. Az ideális eset, ha a szakemberek, a város lakói és a választott önkormányzati vezetők véleménye megegyezik, legalábbis összecsiszolható. A mi esetünkben nem ez történt. Nem kérdeztek, nem csiszoltak. (Azt már csak csendesen kérdezem: biztos, hogy erre a legsürgetőbb költeni a derék Unió pénzét?)
Nem is az a szomorú, hogy a sok szemszögből megvalósíthatónak talált, minden engedélyt és jóváhagyást elnyert terv az egyik döntéshozónak – esetünkben a város egyik alpolgármesterének – nem tetszik, hanem az, hogy személyes esztétikai (?) szempontjai alapján szinte minden kontrollt átlépve dobhatja kukába sokak munkáját, szakmai hitelét, s nem utolsósorban írott szabályokat. Így válik a város működése kiszámíthatatlanná, az önkormányzat megbízhatatlanná, a vezetés hiteltelenné.
S újfent hangsúlyoznám, hogy amit itt a hatalmukkal visszaélő, súlyos szereptévesztésben lévő urak a jövő év végéig ki szeretnének kényszeríteni – a határidő lekésése a brüsszeli pénzcsap elzárását jelentheti –, az az egyik legfontosabb, több száz év során kialakult közterünket változtatja meg alapvetően. Számomra ezért is értelmezhetetlen az eddig tapasztalt érdekvédelmi passzivitás. A tér újragondolása, nagyváradtalanítása mellett egyelőre másodlagos, hogy éppen kinek a szobra távozik, s kinek a szobra érkezik a nem hivatalosan a városalapító nevét viselő közös agoránkra. Mert azt már volt szerencsénk megtanulni: a szobor halad, a tér marad.
 Forrás : varad.ro

Ismét emelik a hőenergia árát Nagyváradon

A Nagyváradi Helyi Tanács csütörtöki ülésén megszavazta a lakossági hőenergia árának emelését. Az egyéni fogyasztók 2014. január 1-től 4,48 lejjel többet fizetnek gigakalóriánként. 
 2014. január 1-től a lakosság által fogyasztott hőenergia gigakalóriánkénti ára 262,13 lej lesz a jelenlegi 256,01 lej helyett, ami 6,12 lejes emelkedést jelent. A város megemeli a lakossági hőenergiafogyasztás ártámogatását is, amely az eddigi 20,49 helyett 22,13 lej/Gkal lesz, így a lakosság január elsejétől minden elfogyasztott gigakalória után 240 lejt fog fizetni, azaz 4,48 lejjel többet, mint jelenleg. A napirendi pont vitáján a demokrata-liberális párti Cristian Puşcaş kifejtette: nem érti, miért kell árat emelni, miközben a vállalatnak sikerült jelentős megtakarításokat végeznie. Erre válaszolva Ilie Bolojan polgármester elmondta, hogy a megtakarítás nem a szolgáltatás hatékonyabbá tételének tudható be, hanem annak, hogy jutányos áron szerezték be a nyersanyagot. Hozzátette, hogy a vállalat nehéz anyagi helyezte, illetve az teszi indokolttá az áremelést, hogy az önkormányzat biztosítani tudja a hőerőmű felújítására elnyert projektek önrészét, illetve, hogy legyen a városnak elég pénze arra, hogy a szükséges hálózatjavításokat elvégezze ott, ahol nincs idő uniós forrásokra várni. A határozatjavaslat a PD-L és az RMDSZ ellenszavazata mellett került elfogadásra. Ugyancsak e két párt elutasítása ellenére fogadta el a helyi tanács a jogi személyeknek biztosított hőenergia árának emelését is, a cégek január 1-től a teljes 262,13 lej/Gkal árat ki kell majd fizessék.
Forrás : erdon.ro

Nagyvárad utcanevei

Nagyvárad régi és jelenlegi utcaneveit olvashatjuk az alábbi táblázatban.1990 óta sok utca név megváltozott ...


Utcanév 2010-ben Utcanév 1916-ban Utcanév 1904-ben Utcanév 1897-ben




Piaţa 1 Decembrie Nagyvásártér Nagyvásártér Nagyvásártér
str. 12 Octombrie Rómer Flóris u. Rómer Flóris u. Árok u,
str. 1848 Major u. Major u. Major u.
str. Abatorului Vágóhíd u. Vágóhíd u. Vágóhíd u.
str. Academiei Akadémia u. Akadémia u. Akadémia u.
str. Ady Endre Szent János u. Szent János u. Szent János u.
str. Alexandru Donici Kálmán u. Kálmán u. Kálmán u.
str. Alexandru Odobescu Lipót u. Lipót u. Lipót u.
str.Alexandu D. Xenopol Varjú u. Varjú u. Varjú u.
str. Andrei Mureşanu Városliget u. Városliget u. Porond u.
str. Anatole France Közép u. Közép u. Közép u.
Anton Bacalbaşa II. Rákóczi Ferency u. Rákóczy u. Rákóczy u.
str. Anton Pann Bajza József u. Bajza József u. Kisfüzes u.
calea Aradului Aradi u. Aradi u. Vég u.
str. Armatei Române Rulikowszki u. Rulikowszki u. Bónai kút u.
str. August T. Laurian Pereces u. Pereces u. Kispereces u.
str. Aurel Lazăr Nagysándor József u. Nagysándor József u. Nagysándor József u.
str. Avântului Malom u. Malom u. Malom u.
str. Avram Iancu Mezey Mihály u. Kert u. Kert u.
str. Barbu Ş. Delavrancea Csengery Antal u. Csengery Antal u. Nagykút u.
str. Beiuşului Francia sor Francia sor Francia sor
str. Berzei Pray György u. Pray György u.
str. Bogdan P. Haşdeu Fürdő u. Fürdő u. Kisfürdő u.
str. Bradului Magyar u. Magyar u. Kis-Magyar u.
str. Cardinal Iuliu Hossu Templom u. Templom u. Templom és Nagy Tükör u.
piaţa Cazărmii Kaszárnya lér Kaszárnya tér Kaszárnya lér
str. Căii Ferate Vasút u. Vasút u.
str. Călăraşilor Lovas u. Lovas u. Lovas u.
str. Cele trei Crişuri Torna u. Torna u.
calea Clujului Kolozsvári u. Kolozsvári u. Kolozsvári u. és Széna u.
str. Colonel Ion Buzoianu Liget u, Liget u. Liget u.
str. C. A. Rosetti Dániel u. Dániel u.
str. Constantin Brâncuş Fácán sor Fácán sor Fácán sor
str. Constantin Dobr. Gherea Báthory u. Báthory u. Szerecsen, Sütõ és Vár utcák
str. Cometei Kis u. Kís u. Kís u.
str. Costache Negruzzi Szent Anna u. Szent Anna u. Szent Anna u.
str. Crinului Liliom u. Liliom u. Liliom u.
str. Crişului Kaszárnya u. Kaszárnya u. Kaszárnya u.
str. Cuza Vodă Szacsvay u. Szacsvay u. Felső, Nagy és Alsó Pece u.
bulevardul Dacia Téglavető u. Téglavető u. Téglavető u.
bulevardul Decebal Vitéz u. Vitéz u. Gyepsor, Gyep és Nap utcák
str. Deltei Nyomda u. Nyomda u. Nyomda u.
str. Dimitrie Cantemir Ghillányi u. Ghillányi u. Ghillányi u.
str. Dimitrie Cantemir Bánya sor Bánya sor Bánya sor
str. Dobrogei Veres Balázs u. Veres Balázs u. Kis Malom u.
str. Doina Ferenc u. Ferenc u. Ferenc u.
str. Dorobanţilor Heltai Gáspár u. Heltai u.
str. Duliu Zamfirescu Dudek u. Dudek u. Dudek sikátor
str. Dunărea Sall Ferenc u. Sall Ferenc u. Barátok u.
str. Eftimie Murgu Gyár u. Gyár u. Gyár, Hartár, és Nagyhíd u.
aleea Emanuil Gojdu Deák Ferenc u. Deák Ferenc u.
str. Episcop Sulyok István Hármas u. Hármas u. Hármas u.
str. Episcopul Mhai Pavel Pável u. Pável u. Pável u.
str. Eroul Necunoscut Temetõ u. Temetõ u. Nagy Temetõ u.
str. Fluieraşului Vég sor Vég sor Vég sor
str. Fluieraşului Tilinkó u. Tilinkó u. Tilinkó u.
str. General Gh. Magheru Sztaroveszky u. Sztaroveszky u. Sztaroveszky u.
str. General H. M. Berthelot Lakatos u. Lakatos u. Lakatos u.
str. General Traian Moşoiu Kapucinus u. Kapucnius u. Kapucinus u.
str. Gheorghe Bariţiu Borz u. Borz u. Borz u.
str. George Coşbuc Szalárdy János u. Szalárdi u. Posta u.
str. Gheorghe Doja Kálvária u. Kálvária u. Kálvária u.
str. George Enescu Ritoók Zsigmond u. Korona u. Korona u.
Str. Gheorghe Lazăr Balassi Bálint u. Balassa u.
str. Grădinarilor Kertész u. Kertész u. Hajó tér és Kisszőllős utca
str. Griviţei Sánc utca Vár Tér Sertésvásártér
str. Griviţei Sánc u. Sánc u. Sánc u.
str. Ilie Cristea Görbe u. Görbe u.
str. Independenţei Kossuth Lajos u. Kossuth Lajos u. Sas u.
piaţa Independenţei Baross u. Baross u.




str. Industriei Kommendáns u. Kommendáns u.
str. Ioan Raţiu Híd u. Híd u. Kishíd u.
str. Ioan Budai Deleanu Holdvilág u. Holdvilág u. Holdvilág u.
str. Ion Eliade Rădulescu Pál u. Pál u. Pál u.
str. Ion Luca Caragiale Nyárfa u. Nyárfa u. Nyárfa u.
str. Iosif Vulcan Rimanóczy Kálmán u. Áldás u. Áldás u.
str. Iuliu Maniu Beöthy Ödon u. Beöthy Ödon u. Nagy Magyar u.
str. Jean Calvin Kálvin János u. Őr u. Őr u.
str. Jean Juares Komáromi u. Komáromi u.
str. Johan Guttemberg Téglagyár u. Téglagyár u.
str. Lămâiţei Árvaház u. Árvaház u. Kórház u.
str. Lebedei Hattyú u. Hattyú u. Hattyú u.
str. Leagănului Bölcsode u. Bölcsode u. Cinege u.
str. Libertăţii Ezredévi emléktér Ezredévi emléktér Part u.
str. Louis Pasteur Kórház u. Kórház u. Hidegser u.
str. Luceafărului Csáky u. Csáky u.
str. Lungă Hosszú u. Hosszú u. Hosszú u.
str. Madách Imre u Madách Imre u. Bazár u.
str. Malului Imre u. Imre u. Imre u.
aleea Matei Basarab Rhédey u. Rhédey u.
str. Menumorut Széles u. Széles u. Széles u.
str. Mierlei Károly u. Károly u. Károly u.
str. Mihai Eminescu Szaniszló u. Szaniszló u. Szaniszló és Nagy Pereces u.
str. Mihai Viteazul Zárda u. Zárda u. Zárda u.
str. Mihail Kogălniceanu Szarvas sor, dr. Várady Zs. u. Szarvas sor, Rózsa u. Pece sor
str. Mioriţei Páris u. Páris u. Nagypáris u.
str. Miron Costin Erzsébet u, Erzsébet u. Erzsébet u.
str. Moscovei Szílágyi Dezsõ u. Szílágyi Dezsõ u. Apáca u.
str. Muzeului Múzeum u. Múzeum u.
str. Nicolae Bălcescu Rét u. Rét u. Rét u.
str. Nicolae Grigorescu Mészáros u. Mészáros u. Mészáros u.
str. Nicolae Iorga Szentpétery u. Szentpéteri u.
str. Nicolae Jiga Lukács György u. Lukács György u. Kőfaragó u.
str. Nouă Gedeon u. Gedeon u.
str. Oglinzilor Tükör u. Tükör u. Kis Tükör u.
str. Olteniei Vízvezeték u. Vízvezeték u. Kis Kút u.
str. Oţelarilor Szent Jeromos u. Szent Jeromos u. Kis Pece u. és Cigány u
str. Panait Cerna Terézia u. Terézia u. Terézia u.
str. Parcului Kereszt u. Kereszt u.
str. Partenie Cosma Nogáll u. Nogáll u. Ferdinánd u.
str. Patrioţilor Színház u. Színház u.
str. Păcii Béke u. Béke u. Kistemető u.
str. Păunului Kápolna u. Kápolna u. Kápolna u.
str. Pârâului Patak u. Patak u. Patak u.
str. Petre Ispirescu Óvoda u. Óvoda u. Bagoly és Gólya utcák
str. Petru Rareş Péter u. Péter u. a Pál utca egy része
parcul Petőfi Sándor Schlauch tér Schlauch tér Új sor
str. Plevnei Tímár u. Tímár u. Tímár u.
str. Postăvarului Alapi János u. Alapi u. Posta sikátor
str. Porumbelului Galamb u. Galamb u. Görbe u.
str. Potârnichilor Fogoly u. Fogoly u.
str. Primăriei Teleki u. Teleki u. Nagy Teleki u.
piaţa Rahovei Kápolna tér Kápolna tér Kápolna tér
str. Războieni László u. László u.
str. Râului Vízi u. Vízi u. Vízi u.
str. Redutei Bástya u. Bástya u. Bástya u.
piaţa Regele Ferdinand Bémer tér Bémer tér Bémer tér
calea Republicii II. Rákóczi Ferenc út Fő utca Fő utca és Országút
str. Rimanóczy Kálmán Pece u. Pece u. Kispece u.
str. Roman Ciorogariu Úri u. Úri u. Úri és Nagy Fürdõ utcák
str. Romanţei Virág u. Virág u.
str. Roşiorilor Huszár u. Huszár u. Alsókaszárnya u.
str. Samuil Micu Klein Szabadság u. Szabadság u. Zár sikátor
str. Scurtă Rövid u. Rövid u. Rövid u.
str. Seleuşului Szõllõs u. Szõllõs u. Nagyszőllős u. és Körözs tér
str. Semenicului Hentes u. Hentes u. Hentes u.
str. Sextil Puşcariu Szálka u. Szálka u. Végsõ sor
str. Sfântul. Apostol Andrei Füzes u. Füzes u. Alsófüzes u. Fácán sor
str. Simion Bărnuţiu Damjanich János u. Damjanich u. Felső Kis Német u
str. Spartacus Szöllötelep u. Szöllötelep u. Veréb u,
str. Spiru Haret Reáliskola u. Reáliskola u.
str. Sturzului Gyöngytyúk u. Gyöngytyúk u.
str. Szigligeti Ede Szigligeti Ede u. Szigligeti Ede u. Szigligeti Ede u.
str. Şcoalelor Iskola u. Iskola u. Iskola u.
str. Şirul Canonocilor Káptalan sor Káptalan sor Káptalan sor
str. Ştefan Octavian Iosif Őssi tér Őssi tér Őssi tér
str. Ştefan Simion Bethlen Gábor u. Bethlen Gábor u. Bethlen Gábor u.
str. Tarcăului Keskeny u. Keskeny u. Keskeny u.
piaţa Tineretului Templom tér Templom tér Templom tér
str. Titu Maiorescu Menház u. Menház u. Menház u.
parcul Traian Széchenyi tér, Tisza Kálmán tér Széchenyi tér Széchenyi tér
str. Tribunalului Werböczy István u. Werböczy u. József u.
str. Tuberozelor Bem József u. Bem u. Alsó Kis Teleki u.
str. Tudor Vladimirescu Körös u. Körös u. Nagy Körös u.
piaţa Unirii Szent László tér Szent László tér Szent László tér
str. Vasile Alecsandri Zöldfa u. Zöldfa u. Zöldfa u.
str. Vasile Conta Halász u. Halász u. Halász u.

Kossuth Lajos és Nagyvárad

Nagyvárad és Kossuth Lajos között milyen kapcsolat volt? A kérdésre megadja a választ az alábbi részletes cikk , valamint Dr. Fleisz János könyve a Kossuth Lajos és Nagyvárad.A cikk ezzel kezdődik"Isten legjobb áldása legyen Nagyvárad városa közönségével. Fogadják szívesen szíves részvétükért őszinte hálám kijelentését, s engedjék, hogy magamat jó akaratú emlékezetükbe ajánlhassam." Kossuth Lajos"

Részletek a cikkből :
Kossuth Nagyváradhoz és Bihar megyéhez fűződő kapcsolata 1848 előtt nehezen követhető nyomon. Arról sincs adatunk, hogy utazásai során útjába ejtette volna a várost, bár ez valószínűsíthető. Mivel a levéltári források jelentős része elveszett, főleg másodlagos forrásokból vagyunk kénytelenek rekonstruálni a fontosabb eseményeket.
Az első dokumentálható érintkezésre a fokozódó politikai küzdelmek időszakában került sor. 1836-ban, amikor a Törvényhatósági Tudósításokat betiltották Kossuth levelet írt Nagyváradra Bihar megye rendjeihez, amelyben "büszke panasszal a vármegye oltalmát kérte".Bihar megye a panasz következtében terjedelmes feliratot küldött József Nádorhoz, amelyben azt kérte, hogy engedélyezze Kossuthnak a lap további kiadását. A Nádor válaszában elutasította a kérést arra hivatkozva, hogy a Törvényhatósági Tudósítások bejelentését elmulasztották. Ennek ellenére Bihar megye közgyűlése megmaradt álláspontja mellett (vele együtt húsz megye járt el hasonlóan! - Sz.m.) és az állítólag törvénytelenül kiadott Törvényhatósági Tudósításokat megrendelte a vármegye levéltára számára. Kossuthot 1837. május 4-én letartóztatták, erről édesapja Kossuth László megható levélben számol be Bihar megyének. Ennek hatására Bihar megye felírt Pest megyének azt javasolva, hogy az eljárás ellen indítsanak mozgalmat. Ezzel egyidőben a királyhoz is folyamodványt küldtek. A megindított mozgalomnak lett az eredménye, hogy Kossuthot Lovassy Lászlóval és a többi statusfogollyal együtt amnesztia által szabadon bocsátották.
 A márciusi forradalmi események közepette, folytatva a negyvenes években kialakult szokást, a Nagyváradon 1848. március 27-én összehívott Bihar megyei közgyűlés, a többi törvényhatóság példájára üdvözlő feliratot intézett Kossuth Lajoshoz, amelyben elismerésüket fejezték ki a "fáradhatatlan hazafi törekvéseiért." A későbbi időszakban Nagyvárad, valamint Bihar megye érintkezése Kossuth Lajossal gyakoribbá vált, hiszen pénzügyminiszterként intézkedései ide is rendszeresen eljutottak. Egyike volt ezeknek Kossuth 1848. május 10-i rendelete, amellyel Szacsavay Imrét a nagyváradi kincstári uradalom ügyészévé nevezte ki. 1848 november 20-án Kossuth nyílt rendelet által nevezi ki Hodossy Miklóst teljhatalmú kormánybiztosnak "a Magyarországból erdély felé működő hadsereg mellé, a hadviselés idejére..." [8] Kossuth másik fontos rendelete által 1848 december 19-én Beöthy Ödön bihari főispánt teljhatalmú kormánybiztosnak nevezte ki. "Kiküldetése egész Erdélyen kívül még különösen Szabolcs, Bihar, Szatmár megyékre s a kebelükbeni királyi városokra, a hajdú kerületekre is a részekbeli megyékre is kiterjesztetik." 1849-ben a kapcsolat lényegesen gyakoribbá és országosan is jelentősebbé válik. Ennek okai a forradalom és szabadságharc intenzív szakasza és Bihar, illetve Nagyvárad ebben való fokozottabb részvétele voltak. Kossuth Biharhoz és Nagyváradhoz kötődő rendeletei megszaporodnak. Ezek közül az egyik legjelentősebb 1849. január 11-én Bihar megyében a népfölkelés elrendelése volt. Kossuth, mint az Országos Honvédelmi Bizottmány elnöke a nemzet nevében elrendeli az általános népfölkelést a törvényhatóságban. A nemzeti szabadság kivívására buzdító rendeletét a következő szavakkal zárta: "Lelkesedés és kitartás! És igazságos ügyünket győzelemmel koszorúzandja a népek Istene."
 Kossuth a februári eredménnyel sem volt megelégedve, mert a nagyobb ütközetek vége felé lőszerhiány lépett fel. Emiatt 1849. március 3-án elrendelte Lahnernek, hogy hetente készítsen jelentést a nagyváradi gyár termeléséről. Márciusban Kossuth a hadiipar további bővítésén fáradozott, mivel a tavaszi hadjárat miatt az igények jelentősen megnövekedtek.
A hadihelyzet kedvező alakulása miatt, Kossuth március 29-én a haderő átrendezését határozta el: "Nagyváradot annyira fedve hiszem, miképp annak őrzésére a Bihar megyében legújabban alakult önkéntes csapatot is elegendőnek tartom, s ennél fogva az ottani használható erőt Aradra kívánnám küldeni." A márciusi termelés már jelentős volt, azonban nem bizonyult elegendőnek. Kossuth továbbra is állandóan elégedetlenkedett a váradi gyár teljesítménye miatt és a hadiipari hálózat bővítésén fáradozott.
Kossuth és Bem nagyváradi találkozójáról megoszlanak a vélemények. Egyes kutatók szerint Kossuth helyesen látta azt, hogy csak Bem fővezérsége oldhatná meg valamennyire a helyzetet. Mások, például Gyalókay Jenő eredménytelen tanácskozásnak nevezi a váradi találkozót, mivel a legválságosabb momentumban terelte el Bem figyelmét a feladatától.  Az tény, hogy a gyorsan alakuló körülmények miatt a találkozó, úgy túnik már túl későn jött létre, és a meghozott döntéseket már nem volt idő érvényesíteni. A nehezen dokumentálható eseményt máig is több titok lengi körül. Ezek egyike, hogy Kossuth nem báró Bémer László római katolikus püspök palotájában szállt meg, akihez jó barátság kötötte és akit a szabadságharc leverése után börtönbe vetettek, hanem Erdélyi Vazul görög katolikus püspöknél, akit pedig később az osztrák kormány kitüntetett. Az is titkot sejtet, hogy a magyar kormány ebben az időszakban a még Bihar megyéhez tartozó Debrecenben székelt, mégis Kossuth mindössze ezúttal e találkozó alkalmával látogatta meg Nagyváradot.
Nagyvárad számára emlékezetes történelmi napokat jelentett Kossuth váradi jelenléte. Egyes források szerint ezen a két napon a magyar korona is Nagyváradon volt Szemere Bertalannál a római katolikus püspökségen. Nagyvárad a következő időszakban is fontos események színhelye volt. Az oroszok megjelenése gyorsan megváltoztatta a hadihelyzetet és a város sorsa is bizonytalanná vált. Több levélből is kitűnik, Görgey azt szerette volna, ha a kormány Nagyváradra húzódik vissza és az összes haderő összpontosítása is itt történik. 
Nagyvárad augusztus 14-től 30-ig volt székhelye az orosz főhadiszállásnak. Kossuth mint ismeretes augusztus 17-én Orsovánál emigrációba vonult, azonban még ebben a szakaszban is történik hozzá kapcsolható esemény Nagyváradon. A városhoz kötődik a Kossuth család egyik szomorú eseménye. Amikor Kossuth elhagyta az országot, a Kossuth családnak is menekülnie kellett s az orosz parancsnokság védelmét keresve Nagyváradra érkeztek. Kossuth 80 év fölötti édesanyja, három leányával és kilenc unokájával szerény elhelyezést kapott és hamarosan felkereste őket a helyi osztrák paracsnok és az orosz főhadiszállás parancsnoka. Előbbi durván és tiszteletlenül viselkedett a hölgyekkel, mivel az osztrák parancsnokság attól tartott, hogy Kossuth családtagjai kormányellenes cselekedeteket kezdeményeznek, ezért követelte az oroszoktól, hogy vessék tömlöcbe őket. A tábornagy ebbe nem egyezett bele, azonban "az osztrák tisztek és katonák látva, hogy feletteseik mennyire rosszindulatúak a magyarokkal szemben, maguk is ennek megfelelően bántak velük."
Forrás : nagyvarad.gportal.hu

 
Információ a könyvről : antikvarium.hu

Nagyváradon egy utcát neveztek el Kossuth Lajosról. Az utca első neve Sas utca volt ,1904-től volt Kossuth utca,jelenleg Independeţei a neve.

Térképen


Nagyobb térképre váltás  

 Felvettünk egy fiatal magyar párt, akikkel nemcsak az itteni és magyarországi viszonyok összehasonlításáról beszélgettünk el, hanem útba is igazítottak bennünket, hogy minél egyszerűbben eljuthassunk a nagyváradi várba , amely a szabadságharc idején a magyar fegyvergyártás központja volt. Ide hozták azokat a gépeket, amelyeket Pestről, az osztrákok elől menekítettek el. Nem véletlenül nevezte a várost Kossuth a "magyar Birminghamnek", és foglalkozott a fegyvergyártás kérdésével oly sok rendeletében.
A kormányzó 1849. június 19-20-án járt itt, hogy találkozzon Bem tábornokkal, akit arra akart rávenni, hogy jöjjön ki Erdélyből, és vállalja el a fővezérséget. Bem ezt az ajánlatot akkor még visszautasította. A kormányzó emellett itt rendelkezett a sebesültek gyógyításáról, a kórházak felszerelésére kormánybiztost nevezett ki, megszüntette a rögtönítélő bíróságokat és központi bíróságot létesített. A szabadságharc jelentős személyiségei közül Nagyvárad szülötte volt Nagy-Sándor József, az aradi 13-ak egyike, és Szacsvay Imre, az országgyűlés később kivégzett jegyzője.Forrás : ckik.hu

2013. december 5., csütörtök

Tőkés: bírál, de összefogna

Rengeteg kivetnivalót lát továbbra is az RMDSZ és az azzal szövetkezők vonalvezetésében Tőkés László EP-képviselő, az EMNT elnöke – ám ezzel együtt fontosnak tartaná a választási összefogást.

December 5. van, emlékezzünk a Gyurcsány-rezsim által félrevitt népszavazásra, valamint a december 2-i jelképes koccintásra a budapesti Kempinski szállóban Medgyessy és Năstase között – ezzel indította tegnapi nagyváradi sajtótájékoztatóját Tőkés László EP-képviselő, az EMNT elnöke. Azért tartotta fontosnak ezt felidézni, hogy hozzátegye: szerinte már új korszak van, de nem szabad elfelednünk, hogy nemzeti identitásunkat nem adhatjuk fel, advent kapcsán pedig lobogjon fel bennünk a remény, mert „a helyzet most sem rózsás, de ne csüggedjünk, mert nem is reménytelen”.
Kitért arra is: támogatja a PNL székelyföldi szervezetének felvetését, hogy december 1. a világ románságának ünnepe legyen ezentúl, ne pedig Románia nemzeti ünnepe, mert ez utóbbi sérti a magyarságot. Hasonlóképp Nagyvárad napja sem tud a magyarokéi is lenni, hiszen október 12-ét pont azért nevezték ki Várad napjának, mert akkor szállták meg a várost a román csapatok. Tőkés tehát több tekintetben is egységes és határozott magyar fellépést szorgalmaz az önfeladás ellenében.
Teljes cikk : erdon.ro

Ünnepi könyvajándékozás időseknek

Bihar megye – Adventi ajándékozási akciót kezdeményezett a Partium Alapítvány: támogatóik segítségével könyveket gyűjtöttek, melyeket váradi, valamint vidéki idősgondozó otthonokba juttatnak el. 
Dr. Földes Béla, a Partium Alapítvány elnöke a Bihar megyei RMDSZ székhelyén tartott sajtótájékoztató keretében elmondta: magyar történelmi egyházakhoz tartozó idősgondozó otthonokba viszik majd el a könyveket – a nagyváradi Szent Márton, valamint Agnulli Dei otthonba, továbbá a tenkei, margittai, szalontai létesítményekbe. A könyvadományok egy részét Derzsi Ákostól, az Europrint igazgatójától, illetve Szűcs Lászlótól, az Erdélyi Riport főszerkesztőjétől kapták, de magánemberek is adományoztak.

Folytatni szeretnék

A mintegy négyszáz, teljesen új kötet átadásakor szeretnék, ha Biró Rozália szenátor, Cseke Attila parlamenti képviselő, kuratóriumi tag, illetve Szabó Ödön parlamenti képviselő kísérné majd el az alapítvány tagjait. Amint az alapítvány elnöke hozzátette, nem titkolt szándékuk, hogy felhívják a figyelmet az idősek ellátásának problémakörére. A szociális otthonok létrehozatala terén fejlődés indult el abban az időben, amikor Derzsi Ákos államtitkár volt, de a dolgok nem jutottak el arra a szintre, melyre kellett volna, fogalmazott az alapítvány elnöke. Nem gondolta volna, mondta el, hogy 2013-ban lesznek még kisvárosok a megyében, amelyek egyetlen idős-napközivel vagy idősgondozóval sem rendelkeznek.
Teljes cikk : erdon.ro

Jövő ősszel költözhet a múzeum

Amennyiben minden jól halad, a nagyváradi székhelyű Körösvidéki Múzeum jövő ősszel megkezdheti az átköltözést a római katolikus püspöki palotából a volt hadapródiskola épületébe. 
Szerdán egy kiállításmegnyitón említette meg dr. Aurel Chiriac a Körösvidéki Múzeum igazgatója azt, hogy jövő ősszel megkezdődhet a múzeum átköltöztetése a volt hadapródiskolába. Mint ismeretes Ilie Bolojan, Nagyvárad polgármestere azt javasolta, hogy a volt hadapródiskolába állami intézményeket költöztessenek és a múzeumot a barokk palotából költöztessék a Nagyváradi Várba. Chiriac kérdéseinkre válaszolva elmondta, hogy az ingatlanfelújítás már kilencven százalékban elkészült, és a munkálatok részleges átvétele után folytatódnak a felújítási munkálatok. A polgármester javaslata kapcsán Aurel Chiriac elmondta: „ez egy ember véleménye, de hivatalosan egyetlen döntés van a megyei tanács részéről, az, hogy a hadapródiskola múzeum lesz.” Arra a kérdésünkre, hogy nem lehet-e megváltoztatni a jövőben ezt a döntést, Chiriac azt válaszolta, hogy „Romániában mindent meg lehet változtatni, de ha már 14 millió eurót költöttek arra, hogy egy épületet múzeummá alakítsanak át, nehezen tudom elhinni, hogy az épület rendeltetését meg lehet még változtatni.” Ilie Bolojan Nagyvárad polgármestere lapunknak elmondta, hogy a helyi önkormányzat továbbra is fenntartja javaslatát, hogy a Körösvidéki Múzeum költözzön a nagyváradi várba, de ebben a kérdésben a megyei tanács kell döntsön. Mircea Jacan a Bihar Megyei Tanács szóvivője elárulta, hogy a megyei tanácsban nem merült fel az, hogy a múzeumot máshová költöztessék, mint ahová eredetileg tervezték. A volt hadapródiskolában továbbra is folynak a múzeummá alakítási munkálatok – tette hozzá.
Forrás : erdon.ro